Особливості геологічної будови та рельєфу дна
З точки зору геоморфології за північний кордон Південного океану взагалі можна прийняти широтні та субширотно структури системи серединно-океанічних хребтів у Північній півкулі.Такими є, починаючи з о-ва Буве на межі з Атлантичним океаном, являються: Африкансько-Антарктичний, Західно-Індійський, Центрально-Індійський хребти, Австрало-Антарктичне та Південно-Тихоокеанське підняття, а також частина Східно-Тихоокеанського та Чилійського підняття. Між Південною Америкою та островом Буве межу слід проводити по Фолклендському (Мальвинському) піднятті і лежачим на його продовжені підняттям ложа океану до перетину з Південно-Атлантичним хребтом.
В цих межах дно Південного океану складається з підводної окраїни материка Антарктиди, невеликої частини підводної окраїни Південної Америки, перехідної області моря Скоша, ложа океану, представленого океанічними котловинами Беллінгаузена, Африкансько-Антарктичною, котловиною Крозе та Австрало-Антаркктичною, а також із перерахованих серединно-океанічних хребтів.
Підводна окраїна Антарктиди. Загальною рисою шельфа Антарктиди являється його льодовикова обробка і широкий розвиток айзбергових відкладів. Велика частина шельфу лежить на глибинах, значно перевищуючих 200 м. Характерна деяка препіднятість краю шельфу і зажуреність прилеглої до суші зони. Відмічається глибоководний характер розчленованості поверхні шельфу - разом з крупними виступами дна спостерігаються впадини з глибиною до 400 м, а в деяких випадках більше 1000 м. Значної ширини шельф досягає у прибережжя Західної Антарктиди, а особливо в морях Уедделла, Беллінгаузена, Амундсена і Росса. Біля берегів Східної Антарктиди ширина шельфу до 250 км характеризує лише море Дюрвіля і затока Прюдс. У багатьох місцях шельф перекривається потужними шельфовими льодовиками.
Між західними і східними частинами Антарктиди спостерігаються дуже різкі структурно-геологічні відмінності. Східна Антарктида - це до серединнопротерозойська платформа, із заходу обрамлена байкальськими і ранньокаледонськими складчастими спорудами (Трансантарктичний хребет). Західна Антарктида - складчаста країна, яка представляє комплекс складчастих гірських споруд герцинського і альпійського віку і крупних прогибів. Найкрупніший з них простягається вздовж Трансантарктичного хребта, з ними пов’язані впадини морів Росса і Уедделла. Більша частина підльодного ложа Антарктиди сильно занурена і на окремих площах лежить на 1000 - 1500 м нижче рівня океану, тоді як найбільша висота (масив Вінсон) складає 5140 м. Б. Н. Котенев із співавторами (1980) підкреслюють ще таку важливу особливість підводної окраїни Західної Антарктиди, як розвиток борденлендів. До цього типу структур вони відносять райони Південних Шетландських і Південно Оркнейських островів. Відповідною роздробленістю характеризується рельєф і структура материкового схилу Західної Антарктиди. Тут звертає на себе увагу густа мережа найкрупніших підводних каньйонів, що утворюють материковий схил в морях Беллінгаузена і Амундсена.
Взагалі материковому схилу Антарктиди, особливо Східній, при суща значна ширина, східчастість профілю і розчленованість дуже широкими каньйонами, що переходять в області материкового підніжжя в крупні абісальні долини.
Материкове підніжжя найбільш повно представлено в тихоокеанському секторі Південного океану. Це акумулятивне утворення, яке складене з теригенних і айсбергових матеріалів, порізане абісальними долинами і ускладнене крупними конусами виносу. Потужність опадів досягає 2 км. У котловині Беллінгаузена виділяють конуси Шарко і Палмера.
Інші цікаві матеріали
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...
Регіональна економіка сільського господарства України
Україна – самостійна суверенна держава
українського народу. Вона є однією із найбільших країн Європи, її площа 603,7
тис. км2., що становить 0,4 % площі земної суші. Земельні ресурси виступають
територіальною базою розм ...
Експертна грошова оцінка земельних ділянок в м. Коломиї ВСТУП Земля як
Земля
як основний базис усіх процесів життєдіяльності суспільства в політичній,
економічній, соціальній, виробничій, комунальній, екологічній та інших сферах
має вартість, оцінка якої є умовою нормального функціонування ...