Особливості геологічної будови та рельєфу дна
Хребти Гуннерус і Кергелен представляють собою виступи Антарктичного материка і можуть досліджуватися як елементи його підводної окраїни.
Глибоководне буріння, яке дозволяє судити про геологічну будову підводної окраїни, було проведено лише у морі Росса. Воно показало, що айсбергові відклади тут досягають потужності 400 м і що почало утворення цієї товщі відносно до олігоцену.
Перехідна зона моря Скоша.
Її будова найбільш детально розглянуто в роботі Б.Н. Котенева та ін. (1980). Її межі проходять повз підводні окраїни Південної Америки та Антарктиди, які утворюють дві області бондерлендів, тобто зони інтенсивного тектонічного роздроблення підводних континентальних окраїн. Морфологічними елементами Фолклендського (Мальвінського) бондерленда являються однойменні плато та охоплюючий його з півдня жолоб, що генетично представляє собою вузький глибокий грабен зв’язаний з трансформним розломом. В ту ж систему входить хребет Скоша з блоками - банками Естадос, Бердвуд і підняттям Південна Георгія. Південно-Оркнейський борденленд включає блок південних Шетландських островів, жолоб-рифт Лазарева глибиною до 5700 м, блок південних Оркнейських островів і ряд невеликих, але чітко окреслених розломами глиб, об’єднаних під загальною назвою хребет Бородино. В ту ж систему необхідно включити Південно-Шетландський жолоб глибиною 5486 м, що протягнувся з зовнішньої сторони Південних-Шетландських островів.
Між областями борденлендів розміщена Південно-Сандвічева острівна дуга. Вона складається з одинадцяти островів вулканічного походження, майже всі вони - активні вулкани, самий крупний та високий з них - Монтагю висотою1372 м над рівнем океану; в їх складі основним елементом є андезитові вулканіти, відомі також доцити та лапарити (Хаїн, 1971). Вулкани якби насаджені на широкий вал (ширина близько 150 км в межах ізобати 2500 м). До сходу від острівної дуги розміщено Південно-Сандвічевський глибоководний жолоб, ширина його по верхньому краю в середньому 68 км, максимальна глибина зміщена до півночі та складає 8264 м.
До заходу від острівної дуги розміщена котловина моря Скоша. Її західною межею є хребет, що протягнувся від банки Бервуда на захід - південно-захід до перетину з зоною розломів Шекелтон, що окреслює материковий схил Південної Америки. На дні котловини виділяється декілька підйомів субмеридіального простилання та глибоких жолобів, напевно, пов’язаних з розірваною тектонікою. До одного з них приурочена максимальна глибина моря Скоша - 6022м простір дна між підняттями та жолобами зайнято абісальними пагорбами, які місцями передуються з плоскими рівнинами абісального акумулятивного вирівнювання (Гершанович, Дмитренко, 1972; Котенів та інші, 1980).
Котловини ложа. Загальна характеристика котловин Південного океану подана А. В. Живаго (1971), Г.В. Агаповой, Л.П. Волокітиной (1980). Сама більша з них - Африкансько-Антарктична. Вона протягається від моря Скоша до хребта Кергелен і в цих межах має довжину 6517 км при ширині близько 1500 км. Максимальна глибина 6972 м приурочена до різко вираженої жолобоподібної депресії розміщеною південніше крупного вулканічного підняття в східній частині котловини. Найбільш високі ділянки цього підняття, що являють собою вулканічні утворення, називають банками Об і Лена, глибини над їх вершинами відповідно 230 і 251 метр. В котловині виділяються також підводні висоти Транс (глибина над нею 46 м) і Мод (з найменшою глибиною над нею 1200 м). Центральна частина дна котловини представляє собою плоску абісальну рівнину, до півдня, яка поступово переходить у похилену рівнину материкового підніжжя в північній частині цей тип рельєфу змінюється хвилястим, а далі горбистим рельєфом пригір’я середньо-океанічного хребта [6].
Інші цікаві матеріали
Верхоянський район республіки Саха
Верхоянський
район розташований на північному сході Республіки Саха (Якутія) в басейні річки
Яна та її приток і відноситься до числа заполярних районів. Територія району
складає 137тис. км 2.У улусі
(районі) 30 населен ...
Сучасне районування України. Основні чинники та принципи розміщення підприємств теплової електроенергетики
Актуальність першого питання даної роботи полягає в тому, що раціональній
територіальній організації господарства в країні сприяє економічне районування.
Усі країни світу характеризуються суттєвими територіальними відмін ...
Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і
фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу,
характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми.
Курсова робота як важлива форма учбово ...