Особливості геологічної будови та рельєфу дна
Вулканічним підняттям островів Крозе і Принц-Едуард описана котловина відділення від лежачої північніше котловини Крозе. Ця котловина в свою чергу відмежована середньо океанічними хребтами Західно- і Центрально-Індійським. В північній і північно-східній котловинах розвинений горбистий рельєф, а в південній і західній - хвиляста абісальна рівнина (Канаєв, 1979).
Австрало-Антарктична котловина розміщена до сходу від хребта (правильніше - підняття) Кергелен, а на сході замикається хребтом Баллені - грядою вулканічних островів генетично пов’язаних з однойменних трансформованим розломом. Максимальна глибина котловини 6089м. Густа мережа абісальних долин, що розходяться у вигляді променів із однієї точки, проходять при антарктичною частиною дна котловини, при чому всі ці долини починаються ще на підводному континентальному краї. Більша частина дна котловини займає абісальна плоска рівнина Уілкса. Котловина Беллінгаузена має найбільш складний рельєф дна (Агапова, Волокітина, 1980). Крупна зона розломів січе котловину на дві частини: західну, опущену на глибину більше 5000м і східну, що лежить на глибині 4 - 4,5 тис. м. Похилені рівнини материкового підніжжя переходять тут в плоску абісальну рівнину. Вона протягається вздовж 60о пд.ш. і трохи похилена до заходу. Б.Н. Котенев з піваторами (1980) підкреслюють важливу роль в морфології дна котловини трансформованих розломів, що січуть обмежуючі серединні хребти і, що продовжуються в рамках ложа океану як, наприклад, розлом Елтанін. Інша система розломів установлюються в східній частині котловини - це розломи Шеклт, Геро і Туле, з якими пов'язаний ряд підводних гір великі простори займає рельєф по типу абісальних пагорбів.
Всі котловини ложа Південного океану характеризуються океанічним типом земної кори: відсутністю «гранітного» шару, малої потужності кори (в центральних частинах котловин - менше 5 км), а сейсмічністю (Атлас океанів, 1977) [5]. Будова шару, що відкладається, точніше поверхневої його частини характеризує скв.322, пробурена в морі Росса. Тут була відкрита товщина осадку потужністю близько 700 м, що складається на 150 м теригенних і діатомових мулів пліоцену і плейстоцену, 250 м глин і діатомітів з прошарками шертів в низу міоценового віку, 120 м, алевролитів, вірогідно палеогену, що підстелені глинистими сланцями, збагачених металом та цеолітами, що відносяться до верхньої крейди. Під ними відкриті базальти звичайного «океанічного» складу. Немає впевненості в тому, що скважина відкрила повний розріз «осадкового» шару, по-скільки по іншим даним тут його значно більше.
Про будову «осадкового» шару в Австрало-Антарктичній котловині можна судити по розрізу скв.267. Тут під 120-метровою товщиною діатомових мулів з різним ступенем складу діатомів, охоплюючи плейстоцен, пліоцен і міоцен, залягають карбонатні олігоценові відклади, вапняки залягають на базальтах. Беззаперечно, що різка зміна креамістого типу відкладонакопичення на карбонатний на кордоні міоцена і олігоцена знаменують різку зміну температурних умов накопичення відкладів.
Середньо-океанічні хребти. Західно-Індійський і Централоно-Індійський серединні хребти характеризуються усіма основними рисами середньо-океанічних хребтів, що вже згадувались в інших регіональних томах «Географії Світового океану». Відмітимо лише деякі особливості. В.Ф. Канаєв (1970) вказує на асиметричність поперечного профілю Західно-Індійського хребта та кулісо подібну будову рельєфу рифової зони. Найбільша глибина рифової долини тут 5130 м. Велике вулканічне плато островів Принц-Едуард і Крозе також, необхідно включити у склад цього хребта, так як тут напрошується аналогія з деякими особливостями побудови середньо-атлантичного хребта, відміченими В.В. Фролем (1981).
Інші цікаві матеріали
Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу
Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області
входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа
району -113,4 тис.км2. Специф ...
Порівняння Чорного та Червоного морів
Кожне море є унікальним природним явищем. Саме тому актуальність
роботи полягає у дослідженні та виявлені основних закономірностей генезису, еволюції,
географії, схематизації основних відмінностей Чорного та Червоного мо ...
Проект відведення земельної ділянки під ковбасний цех
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадаст ...