Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Особливості економіко-географічного положення

Північно-Західний (Західно-Поліський) економічний район розташований на крайньому північному заході України. Район включає територію Волинської і Рівненської областе. Загальна площа становить 40,3 тис. км² (6,6% території країни), з них Волинська область займає 20,2 тис. км², Рівненська - 20,1 тис. км². Чисельність жителів - 2,2 млн. осіб.

Район займає вигідне прикордонне положення, що сприяє розвиткові культурних та економічних зв'язків із зарубіжними країнами, зокрема з Польщею, з якою він межує. В період існування СРСР (в умовах закритих кордонів) ця перевага географічного положення району не могла бути реалізована, оскільки прикордонні райони практично не мали шансів на інтенсивний розвиток порівняно з центральними. З відкриттям кордонів положення змінюється, і для району з'являються перспективи розвитку [1].

Визначальним фактором для формування спеціалізації району є наявність досить великих запасів лісових і земельних ресурсів, на відміну від мінеральних, які незначні. Район має найнижчий рівень економічного розвитку.

Північно-Західний регіон перетинають важливі міжнародні транспортні магістралі (трубопроводи, залізниці, шосейні дороги), раціональне використання яких може суттєво впливати на його економічне зростання. Вихід до державного кордону є однією з найпозитивніших рис в географічному положенні району, яка до речі активно використовується (тут створено один з найсучасніших прикордонних переходів "Ковель" з усією необхідною інфраструктурою, кілька перспективних вільних економічних зон). Тут проходять важливі транспортні міжнародні магістралі Софія - Луцьк - Брест, Будапешт - Рівне - Москва, Одеса - Ковель - Варшава, Львів - Здолбунів - Барановичі, які перетинають територію району в широтному та меридіональному напрямках. На півдні району проходить нафтопровід "Дружба", а також газопроводи Долина - Брест з гілкою на Сарни [3].

Серед основних негативних рис географічного положення району слід назвати далеке розташування від основних вітчизняних паливних та металургійних баз, що суттєво гальмує розвиток території.

Північно-Східний економічний район на відміну від Північно-Західного має вдвічі більшу територію. Йому належить третє місце в державі за площею і кількістю жителів. Його площа становить 84,0 тис. км² (13,9% території України). Загальна кількість населення - 6225,4 тис. чол. (1.1.1996),що становить 12,1% населення України. Складається з Полтавської, Сумської і Харківської областей.

Північно-Східний економічний район належить до найбільш індустріальне розвинених районів України. Він простягається від берегів Дніпра на південному заході до Центрально-Чорноземного економічного району Росії на північному сході. Велике значення має близькість Донецького басейну на півдні і столичного району на заході. Через Північно-Східний район проходять важливі транспортні шляхи, що з’єднують його з Придніпров’ям, Донбасом, портами Чорного й Азовського морів, а на сході - з Росією, південному сході - з Кавказьким регіоном.

Північна частина району (північ Сумської обл.) розміщена у зоні змішаних лісів Українського Полісся; Полтавська обл. і майже вся Харківська обл. - в Лісостеповій зоні; східна частина Харківської обл. - у північній Степовій провінції [8].

Політико-географічне положення відзначається своїми особливостями - район має досить значну за довжиною границю з Брянською, Курською, Бєлгородською областями Росії; через район проходять важливі транспортні шляхи, що з’єднують Україну з Росією і - на захід - з європейськими державами, на південь - з морськими портами Чорноморського басейну; через район йдуть потужні полімаггістралі, тут здійснюється “вхід” до України магістральних нафто- і газопроводів, ліній електропередач, автошляхів, залізниць, експлуатація яких (особливо трубопровідних) нерідко використовується північним сусідом з метою політичного шантажу всієї України (відоме “перекриття крану”).

Економіко-географічне положення має декілька аспектів. Головне - це близькість допаливно-металургійної бази України - Придніпров’я та Донбасу і нагромадження на перехресті (а іноді й на початку, “на вході” у район) трубопроводів, ЛЕП, а також велике значення має вихід до важливої річкової артерії - Дніпра .

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа району -113,4 тис.км2. Специф ...

Генезис океану
Об’єкт: океан. Предмет: генезис океану. Мета курсової роботи: встановити походження світового океану. Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини, будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...

Господарство Росії
Росія має значний економічний потенціал, що становить майже 60 % колишньо­го економічного потенціалу СРСР. Проте за рівнем економічного розвитку країна посідає 25-27 місце в світі. Для господарства Російської Федерації ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено