Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Природно-ресурсний потенціал районів

Клімат Північно-Східного економічного району практично не відрізняється від Північно-Західного. Територія Східного Полісся відрізняється більш континентальним кліматом порівняно з іншими поліськими областями. Зими тут холодні, період зі стійким сніговим покривом триває 100-115 днів,без морозний період - 150-160 днів, період активної вегетації - 145-160 днів; суми активних температур майже не відрізняються від Північно-Західного району і становлять 2300-2600°С. У лісостеповій частині Північно-Східного економічного району сумарна (річна) радіація становить 105-110 ккал/см². Середня температура січня на сході району -36°. Суми температур вегетаційного періоду 2600-2800°. На півночі Лісостепу річна кількість опадів не перевищує 550 мм, зменшуючись на півдні до 430мм. Континентальність клімату зростає із заходу на схід і південний схід.

Схили Середньоруської височини (середня висота 186 м) перерізають яри. Еродовані землі займають у цій зоні 10-12% території. У широких долинах річок розміщені заплавні, піщано-борові і лесово-терасові місцевості.

Міжріччя Сіверського Дінця і Осокола - перехідний район від Лісостепу до Степу.

У Степовій зоні Північно-Східного району (її межа проходить по лінії Кременчук-Красноград) річна сума активних температур змінюється з півночі на південь від 2800° до 3000°; річна кількість опадів 450-430 мм. Тут поширені чорноземи на високих ділянках, а також опідзолені чорноземи і на високих правих берегах річок темно-сірі лісові ґрунти.

Серед зональних типів ґрунтів Північно-Західного району за площею поширення переважають дерново-підзолисті (511 тис. га, 35,8% площі області (та їхні відміни (дерново-слабовідзолисті, дерново-середньо і сильнопідзолисті), є також дернові і лучні ґрунти (250 тис. га, 18% площі району). На значних площах - перегнійно-карбонатні ґрунти, які відзначаються високою родючістю. В річкових заплавах - лучні і болотні ґрунти, торфовища. На півдні області - темно-сірі опідзолені ґрунти і чорноземи. Сірі лісові ґрунти найчастіше трапляються в комплексі з ясно-сірими лісовими (понад 90 тис. га). Чорноземи неглибокі і глибокі малогумусні займають понад 70 тис. га, майже повністю розорані. На півдні Рівненської області виділяються чорноземи на твердих карбонатних породах (рендзини), які досить родючі. Це, як правило, землі доброї і середньої якості - від 30 до 50 балів (за 100-бальною шкалою), а на півночі - 24-40 балів, що потребують значного вапнування [11].

На території Північно-Східного економічного району в Поліссі поширені також дерново-слабоопідзолені, дерново-середньоопідзолені та сірі лісові ґрунти, що характерно і для Північно-Західного району. У Лісостеповій частині району (Харківська і Полтавська області) на вододілах мало гумусні чорноземи, на крутих правобережжях річок опідзолені чорноземи, на крутих правобережжях річок опідзолені чорноземи та сірі лісові ґрунти, у Степовій зоні - типові чорноземи, опідзолені чорноземи у перехідних районах між Лісостепом і Степом.

Особливістю Волинського Полісся є його заболочення. На Рівненщині, в її північній частині, поширені оліготрофні (верхові) бідні на мінеральні солі болота. У лісостеповій частині району поширені грабово-дубові і дубові ліси, які не лише відіграють велику роль в промисловості, а й мають водоохоронне значення, сприяють очищенню забрудненого атмосферного повітря. На Поліссі осушення боліт зведено до мінімуму, оскільки це призводить до переосушення ґрунтів, виникнення пилових бур внаслідок зниження зернистості ґрунту.

Говорячи про рослинний покрив Північно-Східного району можна зауважити, що на Поліссі поширені широколистяні ліси - субори і сугрудки; на піщаних терасах річок бори невеликими масивами. У Лісостеповій зоні є луки, степові ділянки з орними угіддями. Зустрічаються ліси на терасах річок, дібров (сосна, бук, липа, ясен, клен). На півдні і сході Лісостепу широколистяні ліси, урочища балок з чагарниковою і різнотравно-лучно-степовою рослинністю [7].

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Інші цікаві матеріали

Париж, його історія, культура та суспільство
Метою роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на майбутнє. Згідно мети, було поставлено наступні завдання: проаналізувати історичний розвиток Парижу; дослідити сучасний стан м ...

Рекреаційні ресурси, їхня характеристика та оцінка
Рекреаційні ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...

Генезис океану
Об’єкт: океан. Предмет: генезис океану. Мета курсової роботи: встановити походження світового океану. Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини, будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено