Особливості берегів і островів
Декілька груп островів материкового типу лежать на континентальній мілині Південної Америки. Сама велика з них група області Магальянес, до якої входить о-ів Вогняна Земля і оточуючі його острови. Острови складені з різних комплексів порід: осадові, метеморфізовані, вулканічними і льодовиковими на рівнинах.
Біля берегів Австралії Південний океан омиває о-ів Тасманія, що представляє горстові глибу з такою ж самою будовою, що і Анди. Південний океан омиває о-ів Південний Нової Зеландії. Рельєф острова гірський, складчастий хребет Південних Альп висотою до 3764 м (гора Кука) має протяжність через весь острів.
За своєю різноманітною будовою також є Південні Шетландські острови. Тут зустрічаються інтрузивні породи, глинисті сланці, а також молоді вулканіти. На островах в кайнозої була широко розвинута вулканічна діяльність, в результаті якого були розвинуті породи середньо лужного типу. Острови, що входять у Південну Шетландську групу, мають високо гірський рельєф і несуть сучасні льодовики.
Океанічні острови Південного океану розподіляються на два підтипи: острови, що розміщені на сейсмічно активних океанічних хребтах, і острови, що розташовані на асейсмічних океанічних підняттях. Острови першого підтипу лежать у межах серединно-океанічних хребтів. Таким чином, рельєф островів цього підтипу - вулканічний: переважають вулканічні конуси, лавові плато, крупні схили, кратерні форми. Частково схили почленовані вузькими ерозійними долинами, спостерігаються терасованість схилів (о-ів Маккуорі),льодовикові форми (для островів Антарктиди і Субантарктиди характерно сучасне зледеніння).
До другого підтипу океанічних островів Південного океану відносяться надводні споруди на асейсмічних океанічних підняттях, що розміщених на двох плато південної частини Індійського океану. Плато арх. Крозе, Кергелен і Хьорд. Площа самого крупного острова арх Кергелен - о-ва Кергелен - 6.5 тис. км2, він оточений великою кількістю маленьких острівків і скелями, а також представляє собою плато висотою 500 - 1000 м, складеного базальтовими лавами і туфами. Значна частина острова охоплена сучасними зледеніннями.
На завершення можна відмітити, що острови Південного океану розміщені у двох географічних поясах - помірному і антарктичному. Причому деякі острови помірного поясу, як і всі острови антарктичного, зовсім безлісні, що визиває деякі складнощі при проведені меж між поясами. Проте при порівняні широтного і меридіонального ряду островів все таки вдається встановити географічні відмінності їх природи, при цьому провінційні закономірності інколи виходять сильніші за широтні.
Інші цікаві матеріали
Культурно-освітній комплекс
Однією із складових соціальної інфраструктури є інтелектуальний потенціал
В районі функціонує 47 загальноосвітніх навчальних закладів, в яких
навчається 4080 учнів. З них 4 навчально-виховних комплекси (3 в смт.
Чемерівці, 1 ...
Експортний потенціал регіонів України
Активна
зовнішньоекономічна діяльність виступає одним з основних факторів ринкової
трансформації економіки, підвищення її ефективності і конкурентоспроможності. Розвиток
експортного потенціалу, збільшення його обсяг ...
Стереотопографічний метод створення
Сучасне топографо-геодезичне виробництво
потребує впровадження найбільш ефективних i
високопродуктивних методів, які б замінили трудомісткі польові процеси при
складанні топографічних карт i планів, та при вирішенні
ін ...