Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Фізико-географічні умови формування клімату

Формування клімату Південного океану обумовлено його географічним положенням, вплив високо гірського континенту Антарктиди, відсутність теплих меридіональних течій, динамікою морських льодів і атмосферної циркуляції.

Циркумполярне розміщення океану в помірних широтах Південної півкулі обумовлює зональне розподілення сонячної радіації, що поступає до його поверхні на протязі усього року. На півночі він стикається з теплими водами Атлантичного, Індійського і Тихим океанами, його південна межа - береги Антарктиди. Вплив холодного материка проявляється не тільки в безпосередній адвекції холодних повітряних мас в прибережні райони, але й в щорічному стоці 2000 км3 материкового льоду, на танення яких витрачається більше 16 1016 ккал тепла.

Таке місцеположення океану зумовлює поступове зниження температури поверхневого шару води з 10.3° на його північній межі до 1.3° на південній, а також зональність у розподіленні турбулентного теплообміну океану з атмосферою.

Істотний вплив на клімат роблять морські льоди. Річна мінливість льодів надзвичайно велика і досягає 16 млн. км2 при загальній їхній площі 18 млн. км2. Влітку на танення льодовиків витрачається значна кількість сонячної радіації, а взимку льоди зменшують теплообмін океану з атмосферою. Енергія фазових перетворень на поверхні океану, що зв’язана з процесами танення і утворення льодів, сприяє згладжуванню річного ходу температури повітря не тільки у поверхні океану, але й в нижньому 500-метровому шарі.

Всі названі фізико-географічні умови формування клімату Південного океану, його велика теплоємність, що обумовлена значними глибинами, відсутність меридіонального розміщення орографічних перешкод на його акваторії та теплих течій, сприяють зональному розподіленню всіх метеорологічних елементів, а також розвитку великих швидкостей переміщення зонально орієнтованих циклонів. Через штормові вітри, що виникають при проходженні цих циклонів, 40-ві та 50-ті широти Південного океану отримали назву «ревущіх» і «несамовитих».

Інші цікаві матеріали

Інтеграційна стратегія України
Унікальність переважаючої більшості країн колишнього СРСР полягає в тому, що вони виникли на руїнах відносно цілісної економічної і політичної системи. У зв'язку з цим ним об'єктивно необхідні час і відповідні зусилля ...

Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при
Актуальним питанням в даному курсовому проекті є планування і організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні планів в масштабі 1:2000 для ведення кадастру на території міста Вижниця Чернівецьк ...

Геоекоінформаційна система екологічного моніторингу та кодування екологічної інформації
Застосування нових інформаційних технологій для складання, аналізу і інтерпретації тематичних карт стало повсякденною необхідністю. Довгий час розвиток технології тематичної картографії і прогнозування природних і техно ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено