Аналіз трудового потенціалу Миколаївської області
На 1 січня 2011 року на Миколаївщині, за оцінкою, проживало 1183,3 тисячі осіб. За рік, що минув чисельність наявного населення зменшилась на 6,2 тисячі осіб, або на 0,5 відсотка.
Так, на прикладі наведеної діаграми 1 відслідковується демографічна ситуація в м. Миколаєві, яка характеризується поступовим зменшенням населення міста.
Діаграма 1
Існуючі рівні народжуваності і смертності не забезпечують простого відтворення населення.
Спостерігається зменшення частки населення молодшого за працездатний вік і збільшення - людей похилого віку, що відображено у Діаграмі 2.
Діаграма 2. Структура працездатного та непрацездатного населення Миколаївської області у 2002 та 2010 роках
Зважаючи на те, що пропозицію робочої сили забезпечує саме економічно активне населення, слід відмітити, що за рівнем його активності Миколаївщина разом з Хмельниччиною посіли 8-9 місця серед інших регіонів України (див.додаток В).
Відповідно головними проблемами демографічного плану Миколаївської області є: зростання демографічного навантаження на працюючих; значні обсяги нелегальної трудової міграції; старіння населення, суттєві зміни в статево-віковій структурі, зниження рівня життя населення.
Аналіз ринку праці у м. Миколаєві протягом 2007-2010 років свідчить про деяке покращання ситуації в економіці і, відповідно, у сфері зайнятості населення.
Середньооблікова чисельність штатних працівників по м. Миколаєву складає 213,3 тис. осіб та має тенденцію до збільшення. У 2008 році ця цифра складала 215,3 тис. осіб, в 2009 - 211,4 тис. осіб.
На обліку в державній службі зайнятості на 01.11.10 перебувало 2939 незайнятих трудовою діяльністю осіб. За сприяння районних центрів зайнятості на вільні та новостворені робочі місця працевлаштовано за 9 місяців 2010 року 5048 осіб, в 2008 році -7734 особи, в 2009 - 6447 осіб.
Рівень зареєстрованого безробіття по м. Миколаїву залишається на одному рівні. (Діаграма 3)
Діаграма 3. Рівень безробіття по м .Миколаїв протягом 2006-2010 років
Слід зазначити, що цей показник є значно нижчий від середньообласного рівня (1,8 %).
До серйозних ризиків на ринку праці слід віднести диспропорції між професійно-кваліфікаційним складом безробітних громадян та вимогами роботодавців щодо фахової підготовки претендентів на вільні робочі місця та вакансії.
Сьогодні у області відчувається значний дефіцит будівельників, машиністів, монтажників, токарів, слюсарів, водіїв, працівників інженерних спеціальностей, а їх підготовка відстає від потреб.
Варто відмітити, що серед регіонів Причорноморської економічної зони рівень безробіття був найвищим у Херсонській області (8,8%), найнижчим - в Одеській області (5,8%).
Відтак головними проблеми зайнятості населення Миколаївської області залишаються: невідповідність професійно-кваліфікаційного рівня незайнятих громадян сучасним вимогам ринку праці; існування диспропорції між попитом на робочу силу і її пропозицією; застосування на підприємствах, установах та організаціях режиму неповного робочого дня, тижня; відсутність на державному рівні повноважень з питань легалізації зайнятості; неврахування створених робочих місць на підприємствах, які мають юридичну адресу за межах міста; застосування цивільно-правових договорів, які дозволяють уникнути сплати внесків до соціальних фондів та оподаткування заробітків; невизначення причини припинення права на зайняття підприємницькою діяльністю за умов порушення трудового законодавства в чинному законодавстві.
Основні напрямки політики у сфері оплати праці: забезпечення випереджаючого зростання вартості робочої сили порівняно з іншими складовими доходів населення, регулювання державою мінімальної заробітної плати для всіх секторів економіки, посилення державного впливу на нормування праці, упорядкування умов праці працівників бюджетної сфери.
Інші цікаві матеріали
Вугільна промисловість Украни. Основні проблеми та перспективи розвитку
Вибір основного напрямку розвитку економіки будь-якої
країни залежить насамперед від наявності й характеру власної
мінерально-сировинної бази. Єдиним енергоносієм, якого в Україні потенційно
достатньо для повного забезп ...
Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата
на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати
відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне
паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...