Дослідження та загальна характеристика водоспадів
Водоспади - одне з найбільш величних явищ і цікаві пам'ятники природи - опинилися, як не дивно, майже «білою плямою» в географічній літературі. У працях по гідрології, загальній і динамічній геології і геоморфології учені приділяють водоспадам скромну увага.
До недавнього часу у вітчизняній літературі була лише єдина робота, цілком присвячена водоспадам. У 1979 р. українською мовою вийшла книга А. П. Муранова «В світі водоспадів. Легенди і правда про водоспади світу». Родоначальником водоспадів був, поза сумнівом, Іоганн Гербіній, що видав в 1678 р. в Амстердамі на латинській мові «Міркування про дивовижні водоспади світу» (зберігається в бібліотеці Британського музею в Лондоні). Зарубіжна література новітнього часу володіє єдиною монографією англійського автора Едварда К. Решлея «Серед водоспадів світу» (Лондон, 1935), яка містить описи і фотографії багатьох найбільших водоспадів всіх континентів. В Англії ж в 1974 р. був виданий альбом Ріти М. Бартон «Водоспади світу». У свою книгу «Незвичайне і грізне в природі» ленінградський гідролог А. П. Муранов включив розділ «Водоспади-велетні», а кельнский професор - геолог Мартін Шварцбах присвятив один з розділів своєї праці «Великі пам'ятники природи», перекладеного російською мовою в 1973 р., чотирьом знаменитим водоспадам - Ігуасу, Вікторія, Ніагарському і Рейнському [3, 4].
Що ж таке водоспади?
Державний стандарт «Гідрологія суші: терміни і визначення» (1983) не містить визначення водоспаду. У Великій Радянській Енциклопедії (3-е видавництво) водоспад визначається як «падіння води в річці в місцях різкої зміни висоти її дна з утворенням майже прямовисного уступу». Б. А. Апо-ллов у «Вченні про річки» (1963) називає водоспадом «ділянку річки з великим падінням, близьким до вертикального». По короткій географічній енциклопедії, «водоспад - падіння води річки з уступу, що перетинає річкове русло».
У деяких роботах зустрічається ділення водоспадів на два типи. До першого відносять водоспади, у яких ширина падіння води перевищує висоту, до другого - водоспади, висота яких значно перевищує ширину. Такий підхід до визначення типу представляється неправильним. Будь-який водоспад - складне явище, арена і результат боротьби і взаємодії Води, Каменя і Атмосфери. Тут протікають складні процеси гідроаероіонізації, природньої флотації, безперестанній ерозії, що не припиняється ні на секунду. Діючі водоспади по своїй суті - природні perpetuum mobile (вічні двигуни). Висота падіння і ширина потоку - два найважливіших чинника, що визначають будь-який водоспад, але основу його як явища природи складає падіння води з уступу тієї або іншої висоти, і тому основний критерій при визначенні і оцінці будь-якого водоспаду - його висота.
Водоспадами першого типу слід вважати ті, у яких висота перевищує ширину потоку, до другого типу відносяться водоспади, у яких висота менше ширини. У більшості відомих енциклопедичних, картографічних і літературних джерел приводяться переліки, списки водоспадів, і там ці об'єкти розташовуються по висоті.
Висота і ширина водопаду не вичерпують всіх параметрів, необхідних для складання якнайповнішої характеристики цього явища природи. Важливо, яка кількість води скидається через гребінь водоспаду - витрата, вимірювана в м куб./с. Гідроенергетиків в першу чергу цікавить потужність водоспаду, що обчислюється по формулах N = 9,8Qh (теоретична) і N = 8,0Qh (промислова), де N - потужність, Q - витрати води і h - висота падіння. С. В. Григорьєв пропонував проводити порівняльну оцінку водоспадів по питомій водоносності, для числення якої рекомендував брати питому витрату води, тобто багаторічна середня річна витрата, віднесена до одиниці ширини водопаду [3, 5].
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Розміщення продуктивних сил Івано–Франківської області
Дослідженню розвитку промислових комплексів та проблеми
територіальної організації промислового виробництва України присвячено чимало
науково-дослідних і практичних робіт.
Дана курсова робота висвітлює тему, яка на сь ...
Дослідження яружно-балочного рельєфу Кривбасу як одного з елементів знань про природу рідного краю на заняттях географічного гуртка
Однією з базових складових частин географічної освіти є
знання про найближче географічне оточення – природу рідного краю. Найбільш
ефективному і поглибленому засвоєнню краєзнавчого матеріалу сприяє активне
самостійне до ...