Водоспади-велетні
Водоспад має поетичну назву - Урабупанга - ущелина блискучих вод. Через його гребінь завширшки близько півтора кілометра донедавна скочувалося близько 3000 кубометрів води, майже дві таких річки, як Дніпро. Вода спадала широкою завісою з висоти 12 метрів [14, 143].
Нині води зменшилося, оскільки енергія водоспаду частково використовується нещодавно збудованою потужною гідроелектростанцією.
Звідси на протязі близько 700 кілометрів Парана тече спокійно, по ній плавають річкові судна.
Та ось на шляху річки виникає перепона - розмите пасмо Сьєрра-дус-Дорадус. Поспішаючи подолати його, Парана вгризається в базальти, пробиває глибокий прохід і виривається на простір, падаючи грандіозним водоспадом Гуайра.
До цього місця її водність почетверяється: середня витрата води дорівнює 12-13 тисяч кубометрів на секунду, а у великі повені збільшується в 3-4 рази. Це означає, що в такі періоди через гребінь водоспаду тече величезна річка, яка за водністю дорівнює стокові 6 таких річок, як Волга, або сумі 30 потоків, таких, як Дніпро.
Гуайра - це величезний каскад із 18 водоспадів, зосереджених на ділянці з падінням 115 метрів. Найбільший із них падає з прямовисного уступу заввишки понад 30 метрів.
У Гуайри два господарі - Бразілія і Парагвай. Державний кордон між цими країнами проходить через водоспад і ділить його на дві нерівні частини: сім найбільших падінь знаходяться на бразільському боці. Тому на картах і в літературі можна зустріти назву Сеті-Кедас, що означає «сім водоспадів» [14, 146].
Першим європейцем, що склав мальовничий опис Гуайри, був іспанець Фелікс де Асар, який уточнював у кінці XVII сторіччя кордон між іспанськими і португальськими володіннями. У своєму звіті він писав: « .Цей каскад справляє величезне враження і вартий того, щоб його оспівали поети. Він розташований на річці Парані, у місці, де вона несе води більше, ніш багато європейських річок, разом узятих . Можна подумати, що ця річка, одна з найбільших у світі, вирішила струсонути землю до підвалин, до її центру і навіть зрушити земну вісь. Вода рине похилими потоками й вертикально. Туман від водяних бризок піднімається в тих місцях, де струмені розбиваються об скелясті стіни й виступи, в ньому, неначе живі квіти, грають райдуги. В околицях водоспаду постійно йдуть дощі. Шум падаючої води можна почути дуже далеко від цього місця . Навколо земля двигтить під ногами .»
Гуайра - водоспад-велетень, найбільший на земній кулі за кількістю води. Він володіє величезною гідравлічною енергією. її можна одержати від гігантських гідроелектростанцій потужністю (залежно від об'єму води, що протікає в річці) від 10 до 30 мільйонів кіловат.
водоспад рельєф фізичний географічний
Інші цікаві матеріали
Ландшафти
Природа – це найважливіше та найголовніше джерело
задоволення усіх матеріальних і духовних потреб людини. Людське суспільство
безперервно взаємодіє з нею. Для людини природа має дуже багатообразне
значення: наукове, мат ...
Демографічна ситуація в Донецькій області за період 1991-2010 рр.
Стан
і розвиток суспільства визначається в значній мірі кількістю і складом його
населення, його трудовим і, у тому числі, творчими можливостями.
Демографія
- це наука про закони відтворення населення в їх суспільно- ...
Сучасні проблеми розвитку і розміщення металургійних районів України
Металургійний комплекс є одним з найголовніших комплексів держави. Без
металургії як виробника конструкційних матеріалів неможливий розвиток
машинобудування, а в зв'язку з цим і розвиток науково-технічного прогресу, її
...