Найлегендарніші водоспади Південної Америки
В Південній Америці є водоспади, про які місцеві жителі індіанці склали легенди, і вони стали легендарними після якихось подій, що збереглися в пам'яті людей, увічнені у фольклорі, в народних переказах, що передавалися з покоління в покоління і дожили до нашого часу.
Скеля старого (Кайєтур)
У дуже давні часи, коли в Південну Америку ще не вдерлися жорстокі й зажерливі колонізатори, а місцеві жителі індіанці Гайани були вільними людьми, на березі середньої течії гірської річки Потаро стояло кілька індіанських хиж-вігвамів.
Ця річка тече серед вічнозеленого тропічного лісу і несе свої води у повноводну річку Ессекібу, а та віддає їх Атлантичному океану у тому місці, де нині знаходиться столиця Республіки Гайани - велике екзотичне місто Джорджтаун.
В одному з вігвамів доживав свого віку старезний дід. Ніхто з жителів селища не знав, скільки років він прожив на білому світі.
Старого звали Приборкувачем Змій. Колись замолоду він був сильним і хоробрим воїном. Якось у єдиноборстві з величезним пітоном він здобув перемогу, і відтоді за ним утвердилося таке ім'я.
Він уже не міг самотужки добувати собі їжу і став тягарем для родичів. Якось, запросивши їх до вігваму, він сказав:
Діти й онуки мої, ви бачите, який я старий, немічний і вже не можу допомагати вам. Час і мені рушати в далеку подорож. Дайте пірогу, і я покину вас .
Прохання Приборкувача Змій було виконане. Старий сів у пірогу і відштовхнувся од берега. Швидкі хвилі помчали його вниз по річці Потаро.
Індіанці мовчки дивилися услід пірозі. Невдовзі вона зникла за поворотом русла. Ті, що проводжали старого, знали: нижче по річці є величезний водоспад, і всі, хто потрапляє в його страшні обійми, вже ніколи не повертаються. Це тому, казали чаклуни, що в надрах водоспаду живе жорстокий і грізний дух води: він умертвляє в бездонній безодні все живе.
Після зникнення старого почали діятися дивні речі.
З безодні раптом випливла та сама пірога. Хвилі викинули її на берег, і вона перетворилася на прибережну скелю. Потім із води виринув ящик, в який були покладені продукти для Приборкувача Змій, і обернувся в камінну брилу кубічної форми навпроти скелі-піроги.
Відтоді, розповідається в легенді, великий водоспад на річці Потаро люди почали називати Кайєтуїк - «скеля старого». Колонізатори ж спотворили чи переінакшили багато індіанських назв, у тому числі й цю; ось чому водоспад нині відомий як Кайєтур [14, 148].
Легенду-казку про нещасного старого і водоспад першим із європейців почув англійський геолог Чарльз Баррінгтон Броун.
За дорученням губернатора Гайани він проводив геологічні дослідження на території цієї країни, надзвичайно багатої на природні ресурси.
Після Броуна в гостях у водоспаду побували й інші дослідники. Завдяки їхнім працям світ дізнався про чудовий водоспад, що загубився у хащах далекої Гайани.
Водоспад Кайєтур утворився в районі гігантського уступу, розташованого в місці переходу Гвіанського нагір'я до Гвіанської низини. Уступ утворений могутньою товщею піщаників, перекритих камінною плитою. - Подекуди серед лісових масивів піднімаються голі вершини скель. На стику цих двох природних елементів рельєфу річки Гайани і сусідніх країн мають велике падіння, течуть у порожистих руслах, часто утворюють бурхливі водоскати, а іноді скидають свої води мальовничими водоспадами.
Серед них відомі водоспади Амаїла, Канаїма, Марина, Барима, Арт та інші. Проте Кайєтур - найбільший з усіх і тому увійшов до числа найбільших водоспадів світу.
Загальна висота його дорівнює 225 метрам, з них близько 200 метрів вода падає вільно у вигляді красивої завіси. Розбиваючись об скелясті брили, вона далі падає у вигляді бурхливого гримучого водоскату, якого майже не видно в хаосі туману, бризок і піни.
Інші цікаві матеріали
Трудовий потенціал (зайнятість населення та ринок праці, оплата праці,
пенсійне забезпечення)
Важливим питанням соціальної політики є соціальна захищеність громадян,
зайнятість населення, поліпшення ситуації на ринку праці [8].
Відповідними службами району щорічно проводиться моніторинг підготовки
кадрів та підвищення ...
Порівняння Чорного та Червоного морів
Кожне море є унікальним природним явищем. Саме тому актуальність
роботи полягає у дослідженні та виявлені основних закономірностей генезису, еволюції,
географії, схематизації основних відмінностей Чорного та Червоного мо ...
Фізична географія Антарктиди та Антарктики
Актуальність теми.
Антарктида - самий холодний з усіх материків. По території Антарктида
займає далеко не останнє місце серед інших частин світу. Площа її - близько
1400 млн. км2 - це майже в два рази більше площі Ав ...