Найлегендарніші водоспади Південної Америки
Ширина річки Потаро вище водоспаду близько 100, а глибина 5-6 метрів. Ширина гребеня водоспаду при низькій воді близько 30, при високій - понад 100 метрів. Із травня по жовтень у горах буває багато опадів, річка в цей час повноводна, і через гребінь водоспаду щосекунди скидається 1-2, а при дуже великих зливах - до 5 тисяч кубометрів води.
Географ Е. Турн, який відвідував водоспад у різні пори року, писав: «Водоспад, коли я був там раніше, справив на мене чудове враження. Він красивий і величний, хоч тоді ширина річки була утричі менша, і вода падала у вигляді білосніжної колони, яскраво вимальовуючись на тлі темних печер у прямовисній скелі. Ця колона води значно звужувалась перед падінням у нижній вир. Зараз же переді мною з урвища падала величезна завіса води, яку неможливо описати словами; завширшки вона була близько 400 футів. Вона перекривала увесь басейн унизу, де все кипіло, вирувало, ревло».
Широка камінна плита, з якої річка Потаро робить свій гігантський стрибок, утворена з твердого конгломерату. Її товщина досягає 6 метрів. Під плитою аж до підошви водоспаду і нижче залягає потужний шар піщанику.
Падаюча вода, струмені й бризки, що розлітаються увсебіч, поступово руйнують піщаник, і тому за завісою водоспаду в прямовисній скелі утворилися заглиблення, тріщини, печери. їх добре видно в сухі періоди року, коли в річці мало води.
Вивчаючи водоспад, геологи встановили, що він дуже повільно переміщається вгору по річці.
Руйнівна діяльність води призводить до вимивання ґрунту під більш стійкою плитою. З часом край її нависає у вигляді козирка і потім обламується. Але, щоб це сталося, потрібна не одна сотня, а можливо, навіть тисяча років.
Місцевість навколо водоспаду погано обжита. Сюди ще не проклали впорядкованих доріг, і тому він поки що не став об'єктом масового паломництва. І майже ніхто не знає про трагічну подію, яка дала назву цьому природному феномену.
Паулу-Афонсу
Якщо від водоспаду Кайєтур пройти майже три тисячі кілометрів строго по прямій лінії на південний схід, то потрапимо, читачу, на береги річки Сан-Франсіску, до її величезного водоспаду Паулу-Афонсу.
Ця річка широкою тектонічною долиною розтинає східну частину Бразильського нагір'я, проривається через пасмо прибережних гір, виходить на приморську рівнину і впадає в Атлантичний океан. У місці прореву і знаходиться її знаменитий, тричі легендарний водоспад Паулу-Афонсу.
Відомий дослідник водоспадів Е. К. Рашлей пише: «Якби мені запропонували побачити один-єдиний із водоспадів-велетнів світу, я вибрав би Паулу-Афонсу, але за умови, що зможу подивитися на нього при низькому, середньому і високому рівнях води в річці Сан-Франсіску. Своє бажання я висловлюю тому, що з усіх водоспадів земної кулі він виділяється багатоманітністю і мінливістю своїх форм, і ніякий інший водоспад не викликає такого великого здивування і навіть . страху» [14, 151].
В історії географічних відкриттів ніде не зафіксовано імені першовідкривача водоспаду Паулу-Афонсу. Вперше у гирлі річки побували на початку XVI сторіччя португальці. Через сто років по річці пройшов один із відчайдушних авантюристів того часу Ж. Суаріш. Він, як і багато інших любителів пригод і наживи, шукав легендарне Ельдорадо. Суаріш, очевидно, був першим європейцем, який побачив цей водоспад.
Немає також достовірних даних, звідки пішла назва водоспаду, не підлягає сумніву тільки те, що вона була дана європейцями.
Щодо цього є кілька версій-легенд. Відомий англійський мандрівник Річард Буртон чув від місцевого населення таку історію.
Коли в Південну Америку рушив потік переселенців з Європи, США та інших країн, серед них було багато місіонерів. Ці люди, несучи «слово боже» диким індіанським племенам, на свій страх і риск пробиралися в найвіддаленіші місця і намагалися навернути аборигенів у «істинну віру».
Інші цікаві матеріали
Моя мала батьківщина м. Миколаїв
В
даній роботі я досліджував природні умови, географічні особливості, кліматичні
характеристики моєї малої батьківщини - міста Миколаєва.
Впродовж
свого існування Миколаїв завоював міцний авторитет як важливий ділови ...
Країни Бенілюксу та Нідерланди
Бенілюкс
— це економічний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Його формування
почалося з валютної угоди й митної конвенції цих держав, які згодом уклали
договір про створення економічного союзу. Цим договором перед ...
Топографічне знімання
В даному курсовому проекті тема, якого „організація комплексу
топографо-геодезичних робіт для інвентаризації земель” села Мамаївці
Кіцманського району Чернівецької області, об’єкт розміщення в селі Мамаївці
Кіцманськго ...