Найлегендарніші водоспади Південної Америки
З-поміж особливо завзятих «служителів бога» був один чернець на ім'я Паулу Афонсу. Якось у супроводі двох індіанців він ішов берегом річки, поспішаючи завидна потрапити в селище. Коли вони минали водоспад, із лісу вискочила зграя вовків. Відбиваючись томагавками, індіанці втекли, а чернець лишився наодинці з хижаками. Він був товстий і не зміг встигнути за втікачами.
Відмахуючись палицею від звірів, чернець твердив: «Рятуй Ісусе, рятуй, діво Маріє!» Але святі виявилися безсилими йому допомогти. Вовки загнали ченця на край урвища, і він, оступившись, полетів у вир водоспаду. Так розповідали індіанці.
Є ще одна версія, мабуть, найбільш імовірна версія.
Кажуть, що першими європейцями-колоністами, які оселилися в минулому столітті біля водоспаду, були два брати французи - Паулу і Афонсу і нібито від них і пішла назва водоспаду.
Сам же водоспад являє собою складне поєднання величезного водостоку, де річка шалено мчить крутим схилом скелястого русла, знижуючись на 22 метри, і могутнього водоспаду близько 60 метрів заввишки, який страшенно гуркоче.
Сан-Франсіску - велика річка. Щосекунди її руслом у районі водоспадів протікає понад 2000 кубометрів води,- більше, ніж у Дніпрі, а в повінь у кілька разів більше. Цікаво відзначити, що коли вище водоспаду рівень води під час повені збільшується на 3-4 метри, то нижче його у каньйоні він досягає висоти майже десятиповерхового будинку, і водоспад виявляється напівзатопленим.
Минувши водоспад, річка Сан-Франсіску стрімко тече вузьким і глибоким скелястим каньйоном, утворюючи 17 водоскатів і низьких водоспадів. Потік звужується до 100 метрів, зате глибина сягає кількох десятків метрів. Геологи вважають, що річці потрібно було близько 50 тисяч років, щоб прокласти в твердому скелястому ґрунті цей вихід до моря. У каньйоні нижче водоспаду є надзвичайно цікаве місце. У лівобережній скелястій стіні потік води й інші руйнівні сили природи зробили глибоку нішу, названу Дракуліанською печерою. Її довжина близько 100 метрів, висота 30, ширина 8-10 метрів.
Печера має погану славу і здавна служить пристановищем для тисяч кажанів. Люди вважали їх упирями, що нападають уночі на сонних тварин та людей і смокчуть їхню кров. Жителі багато років вели війну з крилатими мешканцями печер. Після паводків біля входу в печеру збиралося багато хмизу, колод. Коли вода спадала, вони збирали цей матеріал і підпалювали, сподіваючись таким чином викурити кажанів.
Нині водоспади дещо втратили свою велич, бо частина води відведена до потужних гідроелектростанцій. Проте вони досі ще являють собою вражаюче видовище.
Водоспади позначені на картах світу, однак їх мало хто знає.
Водоспади Паулу-Афонсу справді малопопулярні як об'єкти туризму. Вони лежать осторонь від уторованих туристських стежок, і сценічна краса їх порушена внаслідок відведення частини потоку до гідроелектростанцій.
Дітище Боготи
Річка Богота, що протікає по території Колумбії бере свій початок на схилах Східних Кордільєрів, тече в горах і впадає в річку Магдалену. Кут її падіння дуже великий, і тому вона швидко котить свої води дном глибокої ущелини, утворюючи численні пороги, швидкотоки, водоспади. Найбільший із них - Теквендама - знаходиться приблизно за 30 кілометрів від міста Боготи.
Водоспад - суцільна водна завіса завширшки до 40-50 метрів, яка падає із скелястого краю гігантського урвища; висота падіння води - 147 метрів. Нижче річка бурхливо тече дном скелястої, залісеної й вузької ущелини.
Водоспад Теквендама, як і озеро Гуатовіта, в індіанців племені чибча вважався священним. Біля його підніжжя вони приносили жертви напівбогу Бочику в подяку за врятування від великого потопу і підступів страшної Чиї.
Інші цікаві матеріали
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастрових ...
Країни Балтії
У Північній Європі своєрідним
історичним розвитком, природними умовами і ресурсами, національним колоритом і
культурою виділяється трійка Прибалтійських країн (країни Балтії): Естонія,
Литва, Латвія.
Пропонуємо стисл ...
Нафтова промисловість України
Нафтова газова промисловість є
складовою частиною паливно-енергетичного комплексу України. Нафта є не тільки
цінним паливом, але й сировиною для різних галузей промисловості.
Паливно-енергетичний комплекс (ПЕК)
- це ...