Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Найбільший водоспад світу

У столиці Венесуели місті Каракасі жив юнак Джіммі Анхель. Він так сліпо вірив у середньовічну легенду про існування в Південній Америці казково багатої країни Ельдорадо, що вирішив за всяку ціну розшукати її.

Особливо цікавив його район плоскогір'я Ла-Гран-Сабана в Гвіанському нагір'ї. Чув, ніби там є багаті родовища коштовних каменів.

Це плоскогір'я - один із найбільш диких і важкодоступних районів Південної Америки. Недарма англійський письменник Конан-Дойль обрав його місцем загубленого світу для одного із своїх романів, який дістав широкий розголос.

У північно-західній частині плоскогір'я на 2500 метрів здіймається плоске підвищення Ауян-Тіпуї, чи Гора Диявола. її скелясті стіни подекуди утворюють кручі один-півтора кілометра заввишки.

Якось Анхель пролітав над цією горою і раптом нобачив могутній потік води, що падав згори, ніби з хмар. Гуркіт від її падіння був такий сильний, що його можна було чути навіть при шумі мотора. Аби краще розгледіти це місце, Анхель облетів його кілька разів. І тоді побачив грандіозний водоспад, що падав із горішнього краю урвища Гори Диявола. Це було незвичайне видовище.

Проте, водоспад залишався географічною загадкою аж до 1949 року, коли в цей район вирушила добре споряджена венесуельсько-американська експедиція. Експедиція зробила детальне обстеження природного унікуму, і осі що було з'ясовано: висота падіння струменів води дорівнює 979 метрам а вся висота водоспаду разом із нижніми каскадами становить 1054 метри. Це більш ніж у 20 разів перевершує висоту уславленого Ніагарського водоспаду.

Колись висота водоспаду Анхеля була ще більшою. Але вода, що на дала з горішнього краю урвища, поступово «пропиляла» глибокий жолоб і дно потоку приблизно на 80 метрів стало нижчим від поверхні плоскогір'я.

Площа поверхні Гори Диявола невелика, через те дослідників зацікавило питання: звідки ж береться стільки води?

Плоскогір'я Ауян-Тіпуї розташоване на шляху вологоносних повітря них мас, які надходять сюди з боку Карібського моря. Тут часто виникають хмари місцевого походження, тому що відбувається велике винаровування з рослинного покриву джунглів, які з усіх боків оточу ют: плоскогір'я. Повітря перенасичене вологою, опадів випадає багато - до 7000-8000 міліметрів на рік, тобто втричі більше, ніж, скажімо, в Батумі - найвологішому районі.

Під час дощів водоспад Анхель скидає сотні кубометрів води на секунду - це вже чимала ріка.

З'ясувалося також, що плоскогір'я - район великих гроз та блискавок. З липня по вересень тут майже безперервно бушують грози і небо розпанахують блискавки. На поверхні гори немає жодного дерева, не понівеченого вогняними стрілами неба.

Після експедиції світ одержав детальні відомості про великий водоспад. За ним збереглася колишня назва - Анхель - за ім'ям першовідкривача; так він і позначений на картах світу (різночитання: Ангел, Енджел, Анхель).

А в індіанців водоспад відомий під поетичною назвою Апе-Мей, що означає «дівоча брова». Венесуельці за красу і велич називають його восьмим чудом світу.

Водоспад Анхель поки що вважається найвищим на нашій планеті. Але в географів в останні роки виникли щодо цього деякі сумніви.

Річ у тому, що в 1962 році двоє венесуельців побували у витоках річки Каури - найбільшої правої притоки Оріноко - і, повертаючись на літаку, бачили водоспад, який, за їхніми уявленнями, значно вищий від водоспаду Анхеля.

Про дуже високий водоспад, який знаходиться десь у глибині важкодоступних невивчених джунглів, чутки доходили й раніше. їх поширювали індіанці, які розповідали про «воду, що падає з неба», і про гору Месате-де-ла-Пава, населену якимись дивовижними істотами, що дуже спритно ховаються від людей. І їх начебто можна побачити тільки випадково на шпилі гори в ясні місячні ночі.

Наскільки вірогідні ці індіанські розповіді, поки що ніхто не знає. Судячи з усього, водоспад-велетень знаходиться в місцевості, де ще не ступала нога білої людини. І щоб досягти цього району, треба організувати, спеціальну експедицію.

Кілька років тому в газетах промайнуло повідомлення, що така експедиція була створена, однак про результати її досліджень нічого не повідомлялося.

Не виключено, що світ колись-таки буде здивований сенсаційним повідомленням про відкриття «нового восьмого чуда світу» - ще одного рекордсмена у світі водоспадів.

ВИСНОВКИ

Курсова робота досліджувала одну з актуальних проблем сучасної географічної науки - водоспади Південної Америки. Вивчення та аналіз низки літературних джерел дають можливість зробити певні висновки та узагальнення:

Водоспади - це падіння води в річці в місцях різкої зміни висоти її дна з утворенням майже прямовисного уступу.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Розміщення продуктивних сил громадського харчування у Подільському економічному районі
На сьогодні галузь громадського харчування в структурі комплексу надання послуг населенню посідає важливе місце в пріоритетах подальшого розвитку органів державного регулювання економіки. Ефективність проведення заходів, ...

Торгівля
До соціальної сфери належать також торгівля (державна, кооперативна, приватна) і підприємства масового харчування. На їх розміщення впливають особливості розселення в районі [8]. Торгівля і масове харчування тісно пов'язані з ...

Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці,
Паливні корисні копалини – це природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших корисних речовин. Як відомо, в ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено