Історичні особливості
Після тривалої перерви плавання до Антарктиди поновилися у кінці XIX ст. Біля берегів льодового материка побували різні експедиції: шотландська, яка відкрила землю Оскара II (на судні «Балена», 1893), норвезька (судна «Язон» і «Антарктика», 1893-1894), що виявила берег Ларсена, і бельгійська (під керівництвом А. Жерлаша), яка зимувала у 1897- 1899 pp. в Антарктиці на дрейфуючому судні «Бельжіка». У 1898-1899 pp. К. Борхгревінк провів першу зимівлю на материку на мисі Адер, під час якої він вів систематичні спостереження за погодою, потім обстежив море Росса, піднявся на однойменний бар'єр і на санях просунувся до рекордної широти 78°50'.
Третій етап - вивчення узбережжя і внутрішніх областей материка (перша половина XX ст.)Першу в ХХст. подорож в Антарктиду здійснив Р. Скотт, якийу 1901- 1904 pp. на судні «Діскавері» підійшов до берегів континенту, досліджував узбережжя моря Росса, відкрив п-ів Едуарда VII, льодовик Росса, по західному краю якого дійшов до 82° 17' пд. ш. Під час цієї експедиції було зібрано багатий матеріал з геології Антарктиди, їїфлори, фауни і корисних копалин. У 1902 p. Е. Дрігальський відкрив і обстежив територію, названу Землею Вільгельма II. На основі зібраного матеріалу він розробив теорію льодів, що рухаються. Шотландський мореплавець і лікар У. Брюсу 1892- 1893 pp. і 1902-1904 pp. вів океанологічні дослідження у морі Уедделла, відкрив Землю Котса. Він розробив проект трансантарктичного переходу, який був здійснений через півсторіччя. Французька експедиція на чолі з Ж. Шарко у 1903-1905 pp. проводила дослідження біля західного узбережжя Антарктичного п-ова і відкрила Землю Лубе [6, c.93].
Англійський мандрівник Е. Шеклтон у 1907-1909 pp. очолив експедицію на санях до Південного полюса і відкрив один з найбільших льодовиків на планеті - льодовик Бірдмора. Через нестачу провіанту і загибель їздових тварини (собак і поні) Шеклтон повернув назад, не дійшовши до полюса 178 км.
Першим досяг Південного полюса норвезький полярний мандрівник Р. Амундсен, який у січні 1911 р. висадився на крижаний бар'єр Росса і 14 грудня 1911 р. з чотирма супутниками досяг Південного полюса, відкривши дорогою гори Королеви Мод. На місяць пізніше (18 січня 1912 р.) полюса досягла британська група, очолювана Р. Скотгом. На зворотному шляху Скотт та його супутники загинули. Їхні тіла, а також записи і щоденники були знайдені через вісім місяців. Дві антарктичні експедиції - у 1911 - 1914 і 1929-1931 pp. - здійснив австралійський геолог і мандрівник Д. Моусон, який обстежив частину узбережжя материка і наніс на карту понад 200 географічних об'єктів (у т. ч. Землю Королеви Мері, Землю Принцеси Єлизавети і Землю Робертсона). Перший політ літака над Антарктидою здійснив у 1928 р. австралійський льотчик Дж. X. Вілкінс. Американський полярний дослідник, адмірал і льотчик Р. Берд в листопаді 1929 р. досяг на літаку Південного полюса. У 1929-1947 pp. під його керівництвом було здійснено 4 великих експедиції в Антарктику (у найбільшій, четвертій експедиції, брало участь понад 4 тис. людей), проведені сейсмологічні, геологічні та інші дослідження, підтверджена наявність в Антарктиді великих родовищ кам'яного вугілля. Берд пролетів над континентом бл. 180 тис. км. Перший трансантарктичний переліт здійснив у 1935 р. американський гірничий інженер і льотчик Л. Елсуорт; він відкрив ряд географічних об'єктів на материку, у тому числі гори, які назвав на честь свого батька. У 1933-1937 pp. норвезький китобійний магнат і полярний дослідник Л.Крістенсен організував 9 експедицій в Антарктику. Під час плавання вздовж узбережжя на судні «Торсхавн» він відкрив Берег Принца Гаральда, Берег Леопольда і Астрід. Англієць Дж. Райміллу 1934-1937 pp. досліджував Антарктичний п-ів.
Інші цікаві матеріали
Вугільна промисловість України і Польщі сучасний стан та перспективи
У Європі на сьогодні
тільки дві країни, – Україна і Польща, – зберегли вугледобувну промисловість,
яка працює як для енергетичного, так і для металургійного сектора економіки.
При цьому якщо Польща практично завершила ї ...
Регіональний господарський комплекс, його галузева та територіальна структура
Розвиток
національної економіки супроводжується поглибленням суспільного поділу праці і
спеціалізації діяльності. Процеси спеціалізації потребують координації
діяльності і формування зв'язків між різними галузями і виро ...
Особливості територіально–галузевої структури Автономної Республіки Крим
Крим – це особливий культурно-історичний регіон України.
Кримська земля береже пам`ятки всіх історичних епох, тому її прийнято називати
музеєм під відкритим небом, золотим дном для археології. Історичне минуле Криму
сві ...