Льодовиковий покрив і морський лід
Антарктида - крижаний континент, де зосереджено приблизно 30 млн. км3 льоду, або 90% всіх льодів суші. Середня потужність льоду 2500-2800 м, а максимальна в деяких районах Східної Антарктиди - 4800 м. Найбільша висота крижаної поверхні в Східній Антарктиді перевищує 4100 м над рівнем моря. Тільки 2% території Антарктиди вільні від льоду - головним чином у західній частині материка і Трансантарктичних горах. Це або ділянки узбережжя, або окремі гребені і вершини (нунатаки), що підносяться над крижаною поверхнею.
Льодовиковий покрив має в цілому куполоподібну форму, причому крутість поверхні зростає у напрямку до узбережжя, де зосереджені кінці вивідних льодовиків і шельфові льодовики або крижані уступи. У місцях танення айсбергів витрата льоду оцінюється в 2500 км3 на рік. Антарктичні айсберги вражають своїми розмірами, рекордними для Землі. Так, наприклад, один з них, що утворився на початку 1990-х років, досягав у довжину 154 км, а в ширину - 35 км. Антарктичні льоди накопичувалися протягом багатьох сотень тисяч років, і в них відбита історія формування земної атмосфери. В Антарктиді були пробурені три глибокі свердловини: на станції Берд у 1968 глибиною 2160 м, на станції Схід у 1991 глибиною 2600 м і на узбережжя Східної Антарктиди на станції Лоу-Дом у 1993 глибиною 1200 м. Влітку льодовиковий покрив збільшується на 3-4 млн. кв. км за рахунок розростання шельфових льодовиків, особливо навколо Антарктичного півострова і в море Росса. Взимку океан навколо Антарктиди замерзає. Таким чином формуються морські льоди на площі близько 17 млн. кв. км, що тануть наприкінці весни - початку літа.
Основною особливістю Антарктиди є могутній покрив материкового льоду, що існує, як припускають, з неогену, то зменшуючись, то збільшуючись у розмірах (рис.3,4). Тільки по окраїнах з-під крижаного покриву виступають окремі гірські вершини, вільні від льоду. Материковий лід покриває не тільки поверхню самого материка, але і багато острів, що примикають до нього, а також сусідні морські басейни, утворюючи шельфові льодовики. Місцями основа льоду лежить значно нижче рівня моря (-2555 м). Площа антарктичної суші під покривом материкового льоду, шельфових льодів і прилягаючих островів складає 13,978 млн. км2. Приблизно 10% припадає на шельфові льодовики. Площа, вільна від льоду, складає 2500 км2, тобто приблизно 0,2% усієї поверхні материка. Площа материка без шельфових льодовиків і островів дорівнює 12238 тис. км2. Льодовиковий панцир материка називають Льодовиковою Антарктидою, а сушу під ним - Кам'яною Антарктидою. Потужність крижаного покриву Антарктиди в середньому близько 2000 м, у Східній Антарктиді вона досягає максимуму - 4500 м. За рахунок цієї товщі льоду середня висота материка 2040 м, що майже в три рази перевищує середню висоту всіх інших континентів. Загальний обсяг материкового льоду складає, по одних даних, 24 млн. км3, тобто 90% усього сучасного заледеніння Землі, по інших - значно більше. У крижаному покриві Антарктиди знаходиться 80% усієї прісної води планети [11].
Поверхня материкового крижаного щита покрита товщею снігу, під якою лежить фірн, а вже на великій глибині - глетчерний лід. Лід перетинають широкі і глибокі тріщини, що звичайно перекриті «мостами.» з ущільненого снігу. Такий «міст» ховає тріщину і тому особливо небезпечний, тому що не може витримати великого навантаження і ламається іноді навіть під вагою людини. Температура усередині льоду дуже низька - вона обчислюється десятками градусів нижче 0. Але в деяких місцях при бурінні крижаної товщі в її основі була виявлена вода з температурою близько 0°С. Це явище поки не одержало пояснення [5, 89c.].
Інші цікаві матеріали
Розвиток чорної металургії в Україні
Чорна
металургія є важливою галуззю важкої промисловості, однією з основних частин
фундаменту всього народного господарства країни. Практично немає такого
підприємства, яке у тій чи іншій мірі не використовувало б ...
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва торгової точки
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастр ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...