Сучасні проблеми
Глобальне потепління, викликане «парниковим ефектом», - наслідок зростання концентрації вуглекислого газу, метану та інших «парникових газів» в атмосфері головним чином за рахунок спалювання палива, загибелі тропічних лісів (вуглекислий газ), розкладання органіки на рисових полях і виділення метану з гнойових куп в районах розведення великої рогатої худоби. Все це приклади непередбачених наслідків людської діяльності. Якщо глобальне потепління продовжуватиметься, воно зможе призвести до танення антарктичного льоду. У разі повного зникнення льодовикового покриву Антарктиди відбудеться підвищення рівня Світового океану на 70 м.
Багато дослідників проблеми парникового ефекту вважають, що навіть невелике потепління клімату може призвести до збільшення кількості атмосферних опадів в Антарктиці. Це, в свою чергу, викличе зниження рівня моря, але воно буде з лишком компенсуватися за рахунок розширення обсягу океанських вод внаслідок їх розігрівання.
Імовірно темпи підвищення рівня моря з 1990 по 2020-2040 оцінюються в 1 мм / рік. в стратосфері, що приводить до утворення т.зв. «Озонової діри», - ще один приклад впливу людської діяльності на стан атмосфери Землі. Хлорфторвуглеці - гази, які використовуються в основному в холодильних установках і аерозольних балончиках, потрапляють в тропосферу, а в тропіках виносяться в стратосферу, в межах якої повітряними течіями переносяться в полярні області, зокрема в Антарктику. Там в результаті хімічних реакцій на висотах 16-32 км, але головним чином в нижній частині «озонового шару», де концентрація озону складає 1-2 частки на мільйон, відбувається руйнування озону [10].
Реакції, що призводять до зменшення кількості озону в стратосфері, протікають антарктичної навесні, коли тепло і світло повертаються у верхні шари атмосфери після довгої холодної зими. Реакції, що відбуваються на поверхні дрібних кристалів льоду, приблизно за 6 тижнів знижують концентрацію озону до 65%, після чого вона не відновлюється до початкового рівня. З часом антарктична атмосфера зі зниженим вмістом озону перемішується з іншою атмосферою і загальний вміст озону повільно скорочується. У 1993 концентрація озону в глобальному масштабі була на декілька відсотків нижче, ніж в 1973-1978. Основна причина заклопотаності зменшенням кількості озону полягає в тому, що кожен відсоток скорочення концентрація озону збільшує на 2% кількість приходить на Землю ультрафіолетової радіації, внаслідок чого відбувається зростання захворюваності на рак шкіри і катарактою.
Виснаження запасів озону (правда, у набагато менших масштабах) є також наслідком впливу ряду природних факторів, наприклад розпаду кислот при вулканічних виверженнях. Подібні процеси спостерігалися в 1991 при виверженні вулкана Пінатубо на Філіппінах [8].
Інші цікаві матеріали
Організація і управління виробництвом
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Лисецької ...
Фізична географія Антарктиди та Антарктики
Актуальність теми.
Антарктида - самий холодний з усіх материків. По території Антарктида
займає далеко не останнє місце серед інших частин світу. Площа її - близько
1400 млн. км2 - це майже в два рази більше площі Ав ...
Економічне районування та територіальна організація господарства
Актуальність
теми «Економічне районування та територіальна організація господарства» полягає
в тому, що розвиток галузей народного господарства, виробничих комплексів,
соціально-виробничої інфраструктури, а також господ ...