Температура повітря біля поверхні океану
Розподілення середньої температури повітря над Південним океаном в цілому зональна. Вона швидко збільшується, особливо в зимні місяці, від антарктичного узбережжя на північ. У зв’язку з асиметричністю положення материка відносно полюса середня температура повітря на одній і тій самій широті в атлантичному і індійському секторах Південного океану на 3 - 5° нижче, чим в тихоокеанському. У середині літа (січень) у біля антарктичного побережжя вона не перевищує 0° (-6° в морях Уедделла і Россв), 50° пд. ш. збільшується до 7° в індійському і атлантичному секторах і до 12° - тихоокеанському.
Взимку широтні контрасти значно більші. В прибережній зоні середня температура знижується до -20°. У південних частинах океану (до 50° пд. ш.) залишається додатною і рівною 2 - 3° в атлантичному та індійському секторах і 6-7° - в тихо океанічному. Таким чином, річна амплітуда середньої температури повітря складає близько 25° в указаних морях, 16-20° - уздовж узбережжя Східної Антарктиди, 8-10° - біля західного узбережжя Антарктичного півострова і лише 4-5° - на субтропічних островах.
Найбільш теплий місяць поряд з узбережжям Антарктиди - січень, у відкритому океані - лютий. Взимку найбільш низькі середні температури над океаном відмічаються за звичай в липні, рідше в серпні, в прибережних районах - в серпні (інколи в липні).
На схід від 50°пд. ш. в любий місяць року температура повітря може бути від’ємною. Літом мінімальна температура на півночі зазвичай не знижується нижче -2°, тоді як поблизу побережжя влітку (січень) вона може понижуватися до -20°. У зимні місяці над вільною від льоду акваторією температура повітря не буває нижче -10°.
Максимальна температура повітря поблизу узбережжя (за виключенням Антарктичного півострова) у зимню пору року (квітень - жовтень), як правило, не піднімається вище 0° і коливається від 0 до -5°.
У літні місяці температура тут не перевищує 9°. В більш північних районах максимальні температури на протязі усього року додатні і на 50-й паралелі досягають влітку 24°, а взимку 12°.
Річна хвиля температури повітря над океаном випереджає річну хвилю температури поверхні води на один-два тижні, так, що з кінця літа до середини зими повітря у середньому холодніше води, а з кінця зими до середини літа - тепліша. Не дивлячись на загальне зональне розподілення термічного поля, в окремих районах спостерігається значні відхилення температури від середньо зональних значень (рис. 5).
Рис. 5
Інші цікаві матеріали
Глобальні проблеми сучасності
Філософія
забезпечує культурі самопізнання, а людському життю — смислові орієнтири. Справедливо
вважається, що істинна філософія є духовним орієнтиром епохи, живою душею
культури. Звичайно, соціальні джерела і соціальне ...
Земельний кадастр і аналіз використання земель Королівської сільської ради
У період реформування земельних відносин
однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і
відтворення природних ресурсів. Зміни економічного механізму господарювання,
перехід до економіки ринкового ...
Характеристика й особливості розвитку Київської області
Мета
контрольної роботи полягає у розгляді здійснення подальших перетворень в усіх
сферах суспільного життя, активізації економічного розвитку усіх галузей
господарського комплексу області, збільшенні інвестиційної та і ...