Політико-географічне районування країни
В Румунії виділяють 9 історичних країв:
Банат - історичний край між Дунаєм, Нижньою Тисою, р. Марош (Муреш) і Трансільванськими Альпами.
Як феодальне володіння Банат виник у 10-11 ст. З 12 ст. входив до складу Угорщини. В середині 16 - на поч. 18 ст. знаходився у складі Османської імперії. За Пожаревацьким мирним договором 1718 р. перейшов під владу Австрії. За Тріанонським мирним договором 1920 р. був розділений між Югославією (близько 1/3 території - автономний край Воєводина, що складається з трьох історичних областей: Банат, Бачка та Срем) - західна частина Банату і Румунією (2/3) - східна частина Банату. У 1960-68 - адміністративна одиниця в Румунії. Нині на території Банату утворені жудці Арад, Караш-Северин, Тіміш. Крім того, невелика частина на півночі історичного Банату належить Угорщині
Свого часу на території сучасної румунської частини Банату оселились нащадки запорозьких козаків.
Волощина (Валахія, Мультяни) - історична область на півдні Румунії, румунське середньовічне князівство. Також назва Молдавського князівства в староукраїнських пам'ятках, народнопоетичній творчості та мовній практиці українців у минулому.
В античну добу Волощину заселювали даки/ґетами, 106-271 С. буз рим. провінцією (тоді зазнала часткової романізації), згодом опанована ґотами, аварами і болгарами, з 6 ст. в Волощині почали поселюватися слов’яни.
Після припинення монгольської навали утворилися два рум. князівства - Валахія („Мултянська земля”, Muntenia, Tara Românească; 1324) і Молдавія (Волощина, 1359). Молдавія і Валахія перебували деякий час під зверхністю Угорщини (Молдавія також під зверхністю Польщі), з 15 ст. платили данину Туреччині, а з 16 ст. були в безпосередній залежності від неї, що й було причиною тривалої боротьби румунів за незалежність (в якій брали участь також укр. козаки і Польща). Тільки на недовгий час кн. Михайлові Хороброму (1600) вдалося об'єднати всі 3 рум. князівства. З поч. 18 ст. Молдавією і Валахією правили чужинецькі „господарі”, т. зв. фанаріоти (перев. греки), призначувані тур. султанами.
Назва волоського горіха походить від назви цього краю.
Ця історична область Румунії всесвітньо відома одним із своїх володарів - Владом III Дракулою.
Добру́джа (рум. Dobrogea, болг. Добруджа), історична область в Європі, розташований між нижньою течією р. Дунай і узбережжям Чорного моря. Північна частина входить до складу Румунії, повіти (Тульча і Констанца), південна - до складу Болгарії (округи Толбухинський і Силістренський).
У давнину територія Добруджі була заселена фракійцями. У 5 ст. до Р.Х. її зайняли скіфи. У 1 ст. Р.Х. територія Добруджі була зайнята римлянами, а з 3 ст. зазнала нашестя готів, гунів та ін. племен. З початку 6 ст. тут з'являються слов’яни.
З утворенням Першого Болгарського царства (у 7 ст.) Добруджа входить у його склад. У 11-12 ст. належала Візантії. З кінця 12 ст. - у складі Другого Болгарського царства. Ослаблення останнього призвело до утворення на території Добруджі у 14 ст. самостійної феодальної держави. Засновником його був Балік. На ім'я його наступника Добротіци територія отримала назву Добруджи.
Наприкінці 20-х рр. 15 ст. територію Добруджи захопила Османська імперія. Після Російсько-турецької війни 1877-78 рр. Південна Добруджа відійшла до Болгарії, а Північна була передана Румунії. За Бухарестським мирним договором 1913 Південна Добруджа була передана Румунії, у складі якої знаходилася до 1940, за винятком 1916-18 рр., коли вся територія Добруджі були зайнята болгарськими та німецькими військами. Відповідно до болгаро-румунського договору, підписаного 7 вересня 1940 р. у місті Крайове, Південна Добруджа була повернена Болгарії. У 1947 болгаро-румунський кордон у Добруджі підтверджений мирними договорами із Болгарією та Румунією.
Мармаро́щина (румунське Maramures, Марамуреш) - українська етнічна територія в закарпатській Румунії. Межує з українським Закарпаттям. Багато яблуневих садів.
Головні міста: Бая-Маре, Сату-Маре (укр. Сатмір) і Сигіт.
Річки краю: Тиса, Самош і Красна.
ст. - край був заселений слов’янами (білі хорвати).
ст. - прикордонний край Угорщини Борсова (або Боршова; англ. Borsova; згодом став округою Берег (Берегове)) заснована Штефаном (Stephen) I-им.
ст. - виділена округа Мармарощина з області Борсова (головне місто Борша (Borşa)).
1241 р. - татарська навала знищила тут до 50 % населення.
р. - мармароський князь Драґош (Dragoş) посланий Луї І заснував Молдову васальну Угорщині.
р. - мармароський князь Богдан здобув незалежність для Молдови і став її володарем.
В середньовіччі Мармарощина була відома багатими покладами солі (шахти) і згодом за деревину.
Інші цікаві матеріали
Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу
Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області
входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа
району -113,4 тис.км2. Специф ...
Урбанізація як всесвітній процес. Географія найбільших мегалополісів світу
Вивчаючи тему “Населення світу”, ми говорили про розміщення населення і
форми розселення, мене зацікавив всесвітній процес урбанізації. Постала мета
простежити процес урбанізації в розвитку росту міст до виникнення а ...
Рекреаційні райони Закавказзя
Закавказзі, як і весь Кавказ, - важливий геополітичний регіон, з глибокої
старовини представляв сполучну ланку між країнами Сходу і Заходу і знаходився
на перехресті торгових шляхів між Близьким і Середнім Сходом і Європ ...