Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Політико-географічне районування країни

В Румунії виділяють 9 історичних країв:

Банат - історичний край між Дунаєм, Нижньою Тисою, р. Марош (Муреш) і Трансільванськими Альпами.

Як феодальне володіння Банат виник у 10-11 ст. З 12 ст. входив до складу Угорщини. В середині 16 - на поч. 18 ст. знаходився у складі Османської імперії. За Пожаревацьким мирним договором 1718 р. перейшов під владу Австрії. За Тріанонським мирним договором 1920 р. був розділений між Югославією (близько 1/3 території - автономний край Воєводина, що складається з трьох історичних областей: Банат, Бачка та Срем) - західна частина Банату і Румунією (2/3) - східна частина Банату. У 1960-68 - адміністративна одиниця в Румунії. Нині на території Банату утворені жудці Арад, Караш-Северин, Тіміш. Крім того, невелика частина на півночі історичного Банату належить Угорщині

Свого часу на території сучасної румунської частини Банату оселились нащадки запорозьких козаків.

Волощина (Валахія, Мультяни) - історична область на півдні Румунії, румунське середньовічне князівство. Також назва Молдавського князівства в староукраїнських пам'ятках, народнопоетичній творчості та мовній практиці українців у минулому.

В античну добу Волощину заселювали даки/ґетами, 106-271 С. буз рим. провінцією (тоді зазнала часткової романізації), згодом опанована ґотами, аварами і болгарами, з 6 ст. в Волощині почали поселюватися слов’яни.

Після припинення монгольської навали утворилися два рум. князівства - Валахія („Мултянська земля”, Muntenia, Tara Românească; 1324) і Молдавія (Волощина, 1359). Молдавія і Валахія перебували деякий час під зверхністю Угорщини (Молдавія також під зверхністю Польщі), з 15 ст. платили данину Туреччині, а з 16 ст. були в безпосередній залежності від неї, що й було причиною тривалої боротьби румунів за незалежність (в якій брали участь також укр. козаки і Польща). Тільки на недовгий час кн. Михайлові Хороброму (1600) вдалося об'єднати всі 3 рум. князівства. З поч. 18 ст. Молдавією і Валахією правили чужинецькі „господарі”, т. зв. фанаріоти (перев. греки), призначувані тур. султанами.

Назва волоського горіха походить від назви цього краю.

Ця історична область Румунії всесвітньо відома одним із своїх володарів - Владом III Дракулою.

Добру́джа (рум. Dobrogea, болг. Добруджа), історична область в Європі, розташований між нижньою течією р. Дунай і узбережжям Чорного моря. Північна частина входить до складу Румунії, повіти (Тульча і Констанца), південна - до складу Болгарії (округи Толбухинський і Силістренський).

У давнину територія Добруджі була заселена фракійцями. У 5 ст. до Р.Х. її зайняли скіфи. У 1 ст. Р.Х. територія Добруджі була зайнята римлянами, а з 3 ст. зазнала нашестя готів, гунів та ін. племен. З початку 6 ст. тут з'являються слов’яни.

З утворенням Першого Болгарського царства (у 7 ст.) Добруджа входить у його склад. У 11-12 ст. належала Візантії. З кінця 12 ст. - у складі Другого Болгарського царства. Ослаблення останнього призвело до утворення на території Добруджі у 14 ст. самостійної феодальної держави. Засновником його був Балік. На ім'я його наступника Добротіци територія отримала назву Добруджи.

Наприкінці 20-х рр. 15 ст. територію Добруджи захопила Османська імперія. Після Російсько-турецької війни 1877-78 рр. Південна Добруджа відійшла до Болгарії, а Північна була передана Румунії. За Бухарестським мирним договором 1913 Південна Добруджа була передана Румунії, у складі якої знаходилася до 1940, за винятком 1916-18 рр., коли вся територія Добруджі були зайнята болгарськими та німецькими військами. Відповідно до болгаро-румунського договору, підписаного 7 вересня 1940 р. у місті Крайове, Південна Добруджа була повернена Болгарії. У 1947 болгаро-румунський кордон у Добруджі підтверджений мирними договорами із Болгарією та Румунією.

Мармаро́щина (румунське Maramures, Марамуреш) - українська етнічна територія в закарпатській Румунії. Межує з українським Закарпаттям. Багато яблуневих садів.

Головні міста: Бая-Маре, Сату-Маре (укр. Сатмір) і Сигіт.

Річки краю: Тиса, Самош і Красна.

ст. - край був заселений слов’янами (білі хорвати).

ст. - прикордонний край Угорщини Борсова (або Боршова; англ. Borsova; згодом став округою Берег (Берегове)) заснована Штефаном (Stephen) I-им.

ст. - виділена округа Мармарощина з області Борсова (головне місто Борша (Borşa)).

1241 р. - татарська навала знищила тут до 50 % населення.

р. - мармароський князь Драґош (Dragoş) посланий Луї І заснував Молдову васальну Угорщині.

р. - мармароський князь Богдан здобув незалежність для Молдови і став її володарем.

В середньовіччі Мармарощина була відома багатими покладами солі (шахти) і згодом за деревину.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання професійних н ...

Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини. ...

Розміщення продуктивних сил Волинської області
Як свідчить досвід, за останні роки відбулися істотні зміни в структурі господарства регіонів України, які підняли на рівні областей і територіально-господарських районів складний комплекс проблем розвитку і розміщення ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено