Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Флора та фауна

Наявність в океані Антарктичної циркумполярної течії обумовлює склад і поширення органічного життя. Величезні маси льоду обмежують життя в океані, але тим не менш антарктичні моря по достатку і розмаїтості живих організмів можуть змагатися з багатьма тропічними районами Світового океану. Тривале існування флори та фауни в мало змінному середовищі (не менше 5 млн. років) призвела до того, що організми пристосувалися до суворих умов проживання. Діатомові водорості зберігають життєздатність до температури - 20°С. Риби пристосувалися до життя в переохолодженій воді, а мешканці нижньої поверхні припаю користуються льодом, як укриттям, де формуються багаті пасовища льодових водоростей [8].

З приполярним становищем Південного океану пов'язана різка сезонна динаміка основної умови, якої є фотосинтез - сонячної радіації. У поверхневих водах яскраво виражена біологічна широтна зональність. У мешканців дна подібної зональності немає, так як в їх розвитку важливу роль відіграє рельєф дна і бар'єри, що перешкоджають обміну флори і фауни. У Південному океані у фітопланктоні переважають діатомові водорості (близько 180 видів). Синьо-зелені водорості складають мале число. У кількісному відношенні також переважають діатомові водорості, особливо у високих широтах, де їх майже 100%. У період максимуму цвітіння чисельність діатомових водоростей досягає свого найбільшого скупчення.

Існує чітка залежність між розподілом водоростей і вертикальної стійкістю вод. У літній час значна маса водоростей знаходиться в поверхневому 25-метровому шарі.

У напрямку з півдня на північ відбувається зміна складу фітопланктону: поступово випадають з флори високоширотні холодноводні види, заміщаючи тепловодному.

Зоопланктон у водах Південного океану представлений копепод (близько 120 видів), амфіпод (близько 80 видів) та ін, менше значення мають хетогнат, поліхети, остракоди, аппендікуляріі і молюски. У кількісному відношенні на першому місці веслоногие, на частку яких припадає майже 75% біомаси зоопланктону тихоокеанського і індійського сектора океану. У атлантичному секторі океану копепод мало, так як широке поширення отримали еуфаузііди (криль).

Для Південного океану, особливо для його антарктичних областей, характерно масове скупчення криля (антарктичних рачків). Біомаса криля в цих районах досягає 2200 млн т, що дає можливість щорічно виловлювати до 50-70 млн т криля. Тут криль - це основне живлення вусатих китів, тюленів, риб, головоногих молюсків, пінгвінів і трубконосих птахів. Рачки харчуються фітопланктоном.

Взимку згущення спостерігається в області дивергенції, де збираються особини з глибинної водної маси. Взимку максимальна видова чисельність відзначена на глибинах 250-1000 м.

Питання про вертикальному розподілі зоопланктону ускладнюється здатністю багатьох організмів здійснювати регулярні (добові, сезонні) міграції з однієї зони в іншу.

Фітобентос і зообентосом у водах Південного океану вражає своїм багатством і різноманітністю. Чисельність фітобен-тоса зменшується від Південної Америки до Антарктиди. Якщо на Вогняної Землі відомо 300 видів, у Кергелене - 138, то біля узбережжя Антарктиди від 20 до 40 видів. В основному переважають різні види червоних водоростей. Бурі водорості досягають гігантських розмірів (маркоцістіс - 80, а іноді 90 м довжини) при обмеженій біомасі.

З представників зообентосу переважають фільтрату-ри, переважно губки (300 видів), поліхети (300), моховинки (320), брахіоподи (15), молюски (300), голкошкірі (320 видів).

Перейти на страницу: 1 2 3

Інші цікаві матеріали

Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі супутники планети складені ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: ...

Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі супутники планети складені ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: біль ...

Країни Балтії
У Північній Європі своєрідним історичним розвитком, природними умовами і ресурсами, національним колоритом і культурою виділяється трійка Прибалтійських країн (країни Балтії): Естонія, Литва, Латвія. Пропонуємо стисл ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено