Тваринний світ савани
Гієни часто пожирають свої жертви живими. Так само поступають гієноподібні собаки( Lucaon pictus ). Вони полюють зграями і переслідують тварину до повної його знемоги. Тоді вони в декілька секунд роздирають його на шматки. Коли в якій-небудь місцевості з'являються гієнові собаки - усе живе приходить в замішання. Нам ці собаки здаються жорстокими звірами, але насправді це цікаві істоти, що заслуговують на серйозніше вивчення. Гієни вночі розшукують падаль по запаху, а вдень видивляються свою здобич. Гиеновие собаки полюють тільки вдень, керуючись зором. Те ж відноситься і до гепардів - найрозумніших мисливців рівнин. Вони відбивають тварину від стада, рухаючись з вражаючою швидкістю, швидко наздоганяють його, валять на землю і вбивають, перегризаючи йому глотку. Лев обирає своєю здобиччю великих тварин, гепард же, навпаки, самою природою призначений для полювання на дрібних травоїдних, швидких газелей і антилоп імпала. У деяких місцевостях гепарди стали зустрічатися рідше, але ніхто не знає чому.
Чепрачний шакал (Canis mesomelas) - близький родич вовків і собак, дещо поступливий їм в розмірах. Схожість з собаками породила версію про походження деяких порід домашніх собак саме від шакала. Шакали широко поширені і легко пристосовуються до будь-яких умов: зустрічається вони на півдні Євразії, в Північній Африці, в Російській Федерації на Північному Кавказі. Живуть шакали в норах, ведуть нічний зграєвий спосіб життя. Харчуються в основному падаллю і дрібними тваринами. Часто шакали супроводжують левів в надії поживитися залишками їх трапези. У африканських народів шакал є символом хитрості, як у жителів Європи - лиса.
В порівнянні з іншими м'ясоїдними леопард вбиває на рівнинах менше за тваринних. Окрім нього, на мешканців рівнин полює ще цілий загін дрібних хижаків - шакали, великовухі лисиці, безліч птахів, змії на зразок африканської гадюки. Велика африканська гадюка в змозі заковтнути цілого довгонога (Реdetes capensis). У савані ніщо не пропадає: якщо здобич не доїдають вночі чотириногі аматори падали, вдень за неї беруться грифи. Залишки тваринного, убитого левом, через декілька годин під'їдаються шакалами, гієнами і грифами.
На відкритих сухих рівнинах Африки, в саванах і пустелях мешкає гепард (Acionyx jubatus), самий прудконогий звір на Землі. У стрімкому кидку за жертвою він може розвивати швидкість до 100 км/ч. Гепард добре пристосований до такого способу полювання : у нього сухе сухорляве тіло з невеликою головою і довгими стрункими ногами, кігті на яких не втягуються, як у інших котячих, а довгий сильний хвіст при бігу виконує роль балансира. Ще зовсім нещодавно гепарди були поширені дуже широко - майже по усій Африці, Передній і Середній Азії, в Південному Казахстані і в Закавказзі. Оскільки гепарди легко приручаються, в Ірані і імперії Великих Моголів їх дресирували і використовували на полюванні. Нині гепарди збереглися головним чином в Африці, лише зрідка вони зустрічаються в Ірані і Афганістані, а з території Середньої Азії, мабуть, зникли зовсім.
Суданський водяний козел (КоЬиs megaceros) - вид, що живе дуже відособлено, його найближчі родичі водяться більш ніж за тисячу кілометрів звідси, в болотах на півдні Центральної Африки. Подовжені копита цього козла широко розставлені і добре утримують його на трясовині. Суданські козли пасуться великими стадами на заболочених ділянках, де левам і гепардам до них не добратися. Рятуючись від переслідування, вони заходять у воду по саму шию. Там же, де мешкає суданський козел, зустрічається біловухий болотяний козел (КоЬиs kob leucotis), підвид звичайного болотяного козла Західної Африки, якого довго вважали винищеним. Забарвлення старих самців помітно відрізняється від забарвлення інших представників виду. У тих шерсть руда, а у біловухого козла - темно-коричнева, і у нього, як видно з назви, білі вуха. Ці козли водяться по обох берегах Нілу, тоді як ареал суданського водяного козла обмежений лівобережним районом провінції Бахр-элъ-Газаль.
Інші цікаві матеріали
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці,
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відомо, в ...
Рекреаційні ресурси, їхня характеристика та оцінка
Рекреаційні ресурси - сукупність природних та
антропогенних об'єктів і явищ, що їх можна використовувати для відпочинку,
лікування й туризму. Природні рекреаційні ресурси - це особливості природи,
природні та природно-т ...