Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Аналіз розвитку технічних культур в Україні

Протягом останнього десятиріччя Україна не змогла утвердитися з експортуванням цукру ні на світовому, ні на європейському, ні на ринку країн близького зарубіж-жя. Починаючи з 1998 р. українські виробники цукру перестали на всі 100% забезпе-чувати вітчизняним цукром і внутрішній ринок. З того самого року відбувається по-мітне зростання дисбалансу в експортно-імпортних операціях, і загальний обсяг імпорту цукру в 2001 р. досяг майже 1/3 (481,4 тис. т)1 внутрішнього виробництва цукру з цукрових буряків (1,65 млн. т). Найбільший спад виробництва цукру відбувся у 2002 р. Граничний розмір квоти поставки цукру на внутрішній ринок, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України на період з 1 вересня 2008 р. до 1 вересня 2009 p., становив 1800 тис. т. Світовий ринок виробництва цукру сягає майже 135 млн. т і протягом останніх років істотно випереджає зростання попиту на нього (світове спо-живання цукру становить 130 млн. т).

Україна займає провідне місце за рівнем територіальної концентрації посівних площ технічних культур. На території України розміщено 22% площ, зайнятих технічними культурами. У 2000 р. їх посіви становили 3,8 млн. га і до 2009 посівні площі істотно не змінилися.

Провідне місце посідають цукрові буряки.

Виробництво цукру в Україні падає, хоча світове виробництво зростає. Але в даний час уряд має намір підвищити виробництво цукру.

Зменшення виробництва цукру відбувається за рахунок зменшення середньорічної врожайності цукрових буряків і зменшення посівних площ. Основними регіонами вирощування цукрових буряків є Вінницька, Хмельницька, Черкаська, Полтавська, Тернопільська області.

Україна є найбільшим в світі виробником цукрових буряків. Друге місце за посівами технічних культур належить соняшнику. Основні площі соняшнику зосереджені в Степовій зоні, Закарпатті, на півдні лісостепу.

У північні та західній частинах України вирощується льон-довгунець.

Виробництво соняшнику в господарствах характери-зується високою рентабельністю. Чистий прибуток з 1 га посіву становить 250 грн. в масі. З усіх культур, що вирощуються з умовах нашої країни, саме соняшник та зернові дають прибутки, які набагато перевищують витрати, що необхідні для розвитку виробництва цих культур з розширеною основою.

Україна в 2010 році вийшла на третє місце в Європі за площами вирощування ріпаку після Франції та Німеччини та зайняла шосте місце в світі. Про це свідчить порівняльний аналіз динаміки посівних площ під ріпаком, проведений Асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу».

Так, в 2010 році посівні площі під ріпаком у Франції становили 1601 тис.га, Німеччині - 1546,4 тис га, в той же час в Україні - 802,7 тис.га.

Під врожай 2008 року в Україні озимим ріпаком засіяно 1533,4 тис.га, що на 87,4% більше даних попереднього року. Прогнозується, що під ярий ріпак буде засіяно близько 155 тис.га. Таким чином, загальні площі під ріпаком в Україні можуть досягнути 1,7 млн га. При середньорічній врожайності 13, 1ц, валовий збір очікується на рівні близько 2300 тис.т.

Збільшення обсягів світового споживання ріпакової олії протягом 2000-2010 років зумовлено її особливостями - придатна як для харчового використання, так і для переробки на біодизель. Завдяки цьому ріпакова олія за своєю цінністю посідає перше місце в світі серед рослинних олій. Зважаючи на це, особливо відчутними темпами зростає попит та обсяги виробництва ріпаку.

В Україні ріпак як промислову культуру почали інтенсивно впроваджувати лиш останні 10-15 років. Серед основних олійних культур України в структурі посівних площ ріпак посідає друге місце (17 відс.), поступаючись тільки соняшнику (72 відс.) та випереджає сою (12 відсотків).

За даним Державного комітету статистики України, валовий збір зерна ріпаку у 2010/08 МР складає близько 1,1 млн. тонн, а середня врожайність перебуває на рівні 13,1 ц/га. За результатами виробництва ріпаку в світі, Україна поділяє з Австралією 5-6 місця (близько 2,3 відс. світового виробництва).

За оцінками експертів, враховуючи поточний стан посівів озимого ріпаку, підвищення запасів продуктивної вологи в грунті до оптимальних, валовий збір за збереження існуючих умов може скласти близько 2,5 млн. тонн (при урожайності 17,6 ц/га) [7,с.225-227].

В Україні вирощують і коноплі, посівні яких постійно зменшуються. Вирощують їх в Степовій зоні.

Південь - головний район вирощування сої, яка переважно культивується на зрошувальних землях. Площа цієї культури займає близько 1 млн. га. Білки (їх вміст у насінні становить за 45%) і олія йдуть на потреби консервної, хлібопекарної, маргаринової, м’ясної галузей

Якщо в 1990 р. виробництво становило 205 тис. га, то в 2000 р. - 159 тис. га, 2012р.-109, тис. га.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

Париж, його історія, культура та суспільство
Метою роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на майбутнє. Згідно мети, було поставлено наступні завдання: проаналізувати історичний розвиток Парижу; дослідити сучасний стан м ...

Українські Карпати- чверть Карпатської дуги
Українські Карпати складають приблизно чверть Карпатської дуги . Перед появою Карпатської гірської дуги на поверхні планети був тривалий період, протягом якого море в цьому місці змінилось сушею . Вони складаю ...

Водоспади Південної Америки
Навіть при побіжному погляді на карту Південної Америки одразу впадає в око яскраво виражена своєрідність будови її поверхні. Це країна високих гір, великих плоскогір'їв і низин. Уздовж усього західного узбережжя на т ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено