Країни Закавказзя та глобальні проблеми
Вони оголосили про свою незалежність, після чого почалися збройні дії, які призвели до людських жертв і позначилися на економічній ситуації в країні. У 1995 р. був обраний, новий президент — Е. Шеварднадзе. У 2003 р., у результаті «революції троянд», він був зміщений зі своєї посади. На виборах, що відбулися в січні 2004 р., більше ніж 95% голосів набрав М. Саакашвілі, який, став новим президентом Грузії.
Азербайджанці пройшли більш довгий шлях до здобуття державності. За давніх часів на території країни були розташовані кілька держав: Мана, Мідія, Мідійська Атропатена. Із 387 р. н. є. і до середини VII ст. країна перебувала під владою Ірану, а пізніше — Арабського халіфату. У XI—XIV ст. Закавказзя зазнало навал турків-сельджуків, монголів, Тамерлана. На відміну від низки сусідніх країн, в Азербайджані осіли кочові племена. Із їхнім приходом в основному й завершилося формування азербайджанської етнічної спільноти.
На початку XVI ст. в Азербайджані зародилася держава Сефевідів. У результаті завоювань вона перетворилася на величезну Перську державу, що розкинулася від Сирдар'ї до Євфрату. При цьому роль азербайджанської знаті різко зменшилася, а становище місцевих селян погіршилося.
Початок XIX ст. минув у Закавказзі під знаком російської присутності, що різко підсилилася, чому намагалися протидіяти перси. Дві російсько-перські війни закінчилися поразкою більш відсталої Персії, після чого Азербайджан був поділений між Персією та Росією. Кордон пройшов річкою Аракс.
У 1920 р. утворилася Азербайджанська РСР. У 1969 р. першим секретарем ЦК Комуністичної партії Азербайджану став Гейдар Алієв, і з того часу історія країни значною мірою пов'язана з його ім'ям. Після смерті Г. Алієва президентом Азербайджану став його син Ільхам.
Населення.
Населення всіх країн Закавказзя складає близько 16 млн осіб. За останні роки відбувся значний відтік населення, особливо з Вірменії, що зменшило й без того невелику кількість населення цієї країни й збільшило значну вірменську діаспору, розкидану світом. Проте саме тут найвища густота населення серед держав Закавказзя — 97,3 особи/км2, а найбільша тривалість життя в Грузії — 74 роки.
Якщо в Грузії та Вірменії смертність перевищує народжуваність, то в Азербайджані спостерігається відносно висока народжуваність, але темпи природного приросту постійно зменшуються.
У країнах Закавказзя дуже багато національностей, що розмовляють різними мовами. Вони належать не тільки до різних народів, але й до різних мовних сімей і груп. У той же час міграційні процеси останніх років привели до збільшення концентрації корінного населення на своїй історичній батьківщині. Так, у Вірменії частка вірменів перевищила 93 %. Найменш однорідне населення Грузії: грузини складають 70 %, вірмени - 8 %, росіяни - 6 %, азербайджанці - 6 %, також є осетини й абхазці.
Країни Закавказзя, за винятком Вірменії, не можна назвати високоурбанізованими. В Азербайджані, міські жителі складають половину населення, а в Грузії 51,2 %, тоді як у Вірменії це 2/3 населення.
У закавказьких країнах дуже велике значення столиць: у Єревані проживає третина населення країни й половина міських жителів, у Баку -. близько чверті населення й 43 % городян, а в Тбілісі - п'ята частина громадян країни й 40 % городян. Ці міста є найбільшими культурними центрами, найважливішими транспортними вузлами, у кожному з них виробляється більше ніж половина промислової продукції країни.
Єреван (1,1 млн осіб) розташований у міжгірській долині на річці Раздан, Місто відоме із 782 р. до н. є. як урартська фортеця Еребуш. У Єревані працюють підприємства машинобудування, хімічної фармацевтичної, харчової, легкої промисловості. Столиця Вірменії хоча й зберегла риси східного колориту, у центрі виглядає сучасним містом із висотними будинками й широкими проспектами.
Баку (1,8 млн осіб) уже понад тисячу років. Раніше місто було столицею Бакинського ханства, а з 1920 р. стало столицею Азербайджану. Баку відоме як нафтова столиця Прикаспія, а поряд, у морі, розташовані «Нафтові Камені» — район видобутку «чорного золота», що є основою економіки країни.
В Азербайджані, на захід від Апшеронського півострова, розташоване місто Шемаха. У IX—XVI ст. воно було столицею Ширвана й резиденцією Ширваншахів, одним із важливих торговельно-ремісничих центрів на Близькому Сході (шовкоткацькі, бавовнопрядильні й килимові майстерні). Сучасна Шемаха — центр виноградарства й виноробства, саме тут виготовляють знамениті десертні вина.
Тбілісі (1,27 млн осіб) починає свою історію із IV ст. до н. є., у XII ст. місто стало столицею Грузії. У цьому найбільшому промисловому центрі країни розташовані підприємства машинобудування (електротехніка, верстатобудування, приладобудування), легкої, харчової, хімічної промисловості. Найбільш колоритно виглядають вузькі вулички старого Тбілісі зі старовинними будинками-верандами, у підвалах яких розміщені гостинні тбіліські духани.
На південно-східному березі Чорного моря, на території Аджарської Автономної Республіки (Грузія), розташований найбільший порт регіону — Батумі. У свій час будівля трубопроводу Баку—Батумі для вивезення морем бакинської нафти сприяла швидкому розвитку його портового господарства.
Інші цікаві матеріали
Особливості розміщення продуктивних сил Закарпаття
Закарпаття – мальовничий куточок України, має унікальне
геополітичне та географічне положення. Розташоване на крайньому південному
заході України, займає південно-західну частину Українських Карпат і Придунайську
низови ...
Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь
якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного
комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва торгової точки
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастр ...