Нідерланди — королівство «низьких земель»
Територія та географічне положення. Королівство Нідерланди — держава в Західній Європі. Часто країну йменують Голландією за назвою найвідоміших провінцій. Крім основної території у Європі, до складу держави входять частини колоніальних володінь — Нідерландські Антильські острови й острів Аруба у Вест-Індії. Із півдня й сходу Нідерланди «притиснуті» до Північного моря територіями прикордонних країн — Німеччиною (1) і Бельгією (2).
Природа. Близько 40 % території розташована нижче за рівень океану, а русла річок у нижній течії нерідко піднімаються над межиріччями. На цю особливість указує й назва держави — Нідерланди,— що в перекладі означає «низькі землі». Вона прийшла ще із середніх віків, коли області, розташовані вздовж узбережжя Північного моря — у пониззях річок Рейн, Маас і Шельда,— називали «приморськими низькими землями». Згодом це «ім'я» стало назвою країни — Нідерланди.
Історія взаємин людини з морем складалася дуже непросто. Ще в середні віки голландці прагнули підкорити водну стихію за допомогою каналів і шлюзів. Ділянки боліт і мілководь відгороджувалися від моря дамбами й греблями, а вода відкачувалася за допомогою вітряків, які осушували мілководдя — вати. Пізніше їх заступили парові й електричні насоси. Але й сьогодні вітряки створюють особливий колорит сільського пейзажу країни. Поступово люди змогли вибороти в моря значні території й перетворити їх на продуктивні сільськогосподарські вгіддя — польдери.
Клімат у Нідерландах морський, помірний. Завдяки західним вітрам та Атлантичному океану зима тут м'яка, середня температура січня +1 .+3 °С. Літо неспекотливе, середня температура липня +16 .+17 °С. У середньому за рік випадає від 650 до 750 мм опадів, причому рідко
день проходить без дощу. Часто рівнинну територію країни огортають тумани, а взимку іноді випадає сніг. Тут розташовані дельти Рейну, Маасу, Шельди.
Близько 70 % території Нідерландів — культурні ландшафти, тому більшість диких тварин витиснуто з місць проживання. Багато/видів тварин перебувають під охороною в національних парках і заповідниках. Однак у країні чимало птахів, особливо водоплавних.
Країна має найбільші в Західній Європі родовища природного газу, є запаси вугілля, нафти, будівельної сировини.
Історичний розвиток. Уперше письмові відомості про територію Нідерландів з'являються в документах І ст. до н. є., коли війська Юлія Цезаря завоювали цю територію. На островах дельти Рейну й Маасу жили батави, тому за цією областю закріпилася назва Батавія.
У середні віки тут сформувалися Нідерланди історичні, що складалися із 17 провінцій. Протягом шести століть ця територія формально була частиною Священної Римської імперії.
Найтяжчим для голландців було іспанське панування. Цей час відомий як період переслідувань протестантів інквізицією. На ліквідацію іспанського панування була спрямована перша у світі буржуазна революція 1566—1609 рр. Проти іспанського режиму виступала буржуазія в союзі з опозиційним дворянством на чолі з Вільгельмом (іранським. Найважливішу роль у перемозі над іспанцями відіграли «гези», які вели збройну боротьбу партизанськими методами. У 1581 р. була проголошена Республіка Об'єднаних Провінцій.
Періодом розквіту Республіки стало XVII ст. У країні розвивалося мануфактурне виробництво, кораблебудування, рибальство, однак головні капітали були зосереджені в торгівлі. Нідерландські торговці не тільки панували на європейських ринках, але й поширили свій вплив на далекі заморські території. Завдяки надзвичайно заповзятливим Ост- і Вест-Індським компаніям, маючи потужний флот, країна захопила колонії в Південно-Східній Азії, Америці, Африці. У цей період завершується формування голландських націй.
Важливим періодом у розвитку країни став кінець XIX — початок XX ст. Прибутки, одержувані з колоній (у першу чергу з Індонезії), дали можливість створити в королівстві розгалужену транспортну систему, що включає залізні й шосейні дороги, канали й порти. Країна скористалася вигідним географічним положенням і стала великим центром транзитної торгівлі. При цьому Роттердам виявився третім за значенням європейським портом.
Після Другої світової війни Нідерланди втратили свої найбільші колонії, а у Європі взяли активну участь в інтеграційних процесах.
У 1960 р. почав діяти економічний союз Бенілюкс, спрямований на повну економічну інтеграцію трьох країн.
Населення. Густота населення країни складає 390 осіб/км2. За цим показником вона посідає перше місце у Європі (не рахуючи невеликих держав). Населення поповнюється як за рахунок природного приросту — 2,5 особи на 1000 жителів, так і за рахунок міграції — 2,8 особи на 1000 жителів. За релігійним складом у північній частині Нідерландів переважають протестанти, тоді як на півдні більше католиків. Також у країні багато атеїстів, що досить незвично для західноєвропейської держави.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...
Застосування земельно-кадастрових робіт в методиці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для несільськог
Метою моєї курсової роботи з основ земельного кадастру
є закріплення отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні
технічної документації зе землекористувачам різних форм власності з виконанням
кадастр ...