Швеція
Населення. Швеція стала першою країною у Європі, де в 1749 р. був проведений перепис населення. Тоді тут проживало понад 1,7 млн осіб, зараз населення країни складає 9 млн жителів, і за цим показником Швеція є найбільшою державою Північної Європи. Як і для більшості країн регіону, для Швеції характерні великі розбіжності в густоті населення. Найбільш густо заселені рівнини на півдні Середньої Швеції, особливо високою густостою відрізняються околиці Стокгольма, Ґетеборга, Мальме, а також інших міст, розташованих поряд із ними. У північній частині країни проживає лише кожний десятий житель Швеції.
Країна досягла значних результатів в охороні здоров'я, у результаті чого дитяча смертність зменшилася від 46 із 1000 немовлят у 30-х рр. минулого століття до 3,5 за нашого часу. Це найнижчий показник у світі, тільки Японія має подібний результат. Швеція посідає друге місце у світі за тривалістю життя — близько 80 років, усього на рік поступаючись жителям Країни вранішнього сонця.
Шведи становлять 93 % населення країни, найбільші з етнічних меншин — фіни й саамі. Більшість шведів належить до євангелічної лютеранської церкви, що має статус державної. Предками шведів були свеї, ети, готи та інші германські племена. Традиційними поселеннями шведських селян були хутори й невеликі села.
У Швеції дуже популярні зимові види спорту, у першу чергу, хокей і лижі. Шведська збірна «Три корони» неодноразово ставала чемпіоном світу, а шведські хокеїсти грають у різних країнах, у тому числі в Канаді й СІЛА. У Швеції розташовані відомі гірськолижні курорти, один із найпопулярніших — Оре. Це не тільки гірськолижний курорт, але й район із давніми культурними й історичними традиціями, що сягають XIII ст.
83 % населення країни проживає в містах, найбільше з яких — Стокгольм, столиця країни. Тут налічуються (із передмістями) 1,6 млн жителів, що складає п'яту частину "городян Швеції. У місті багато великих підприємств харчової, швейної, взуттєвої та поліграфічної промисловості, зосереджена чверть усього машинобудування країни. Морський порт Стокгольма посідає друге місце за вантажообігом у країні.
Шведи називають свою столицю «Північною Венецією», «Королевою озера Меларен», «Містом, що пливе над водою». Якщо столиця Італії розміщена на положистих пагорбах, а столиця Нідерландів -- на берегах каналів, то столиця Швеції розташована на чотирнадцятьох, островах, що вишикувалися чередою в Балтійському морі. В усіх напрямках місто прорізане водними протоками. У самому центрі Стокгольма можна виловити форель або лосося.
Ще одна характерна риса Стокгольма та його околиць — відсутність чіткої межі між людиною та створеними нею ландшафтами й навколишньою дикою природою. Так, у місті на вулицях можна побачити чайок і диких качок.
Інші великі міста Швеції та разом із тим великі порти й промислові центри — Ґетеборг на західному узбережжі й Мальме на крайньому півдні. Ґетеборг — адміністративний центр лена Гетеборґ-Бохус. Тут проживають близько 510 тис. осіб (із передмістями — більше ніж 700 тисяч). У місті розвинені судно- й автобудування, нафтопереробна й нафтохімічна промисловість, через його порт проходить найбільша кількість вантажів.
Культура. Шведська земля подарувала світу багато талантів: винахідника однієї з температурних шкал — Андерса Цельсія, видатного натураліста, основоположника класифікації рослинного й тваринного світу — Карла Ліннея.
Всесвітнє визнання одержали шведські письменники-«казкарі»: Астрід Ліндґрен, що вигадала Пеппі Довгупанчоху, Малюка, Карлсона та інших знайомих нам героїв; Сельма Лаґерлеф, що написала про подорож Нільса та його друга — гусака Мартіна. Міжнародне визнання завоювали фільми Інґмара Берґмана, серед яких «Сунична галявина», «Сьома печать», «Сцени з подружнього життя».
Інші цікаві матеріали
Регіональна економіка сільського господарства України
Україна – самостійна суверенна держава
українського народу. Вона є однією із найбільших країн Європи, її площа 603,7
тис. км2., що становить 0,4 % площі земної суші. Земельні ресурси виступають
територіальною базою розм ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...
Особливості розміщення продуктивних сил Закарпаття
Закарпаття – мальовничий куточок України, має унікальне
геополітичне та географічне положення. Розташоване на крайньому південному
заході України, займає південно-західну частину Українських Карпат і Придунайську
низови ...