Білорусь
Територія та географічне положення. Білорусь — унітарна держава, що складається із шести областей. Країна розташована у Східній Європі й межує з Латвією (1), Росією (2), Україною (3), Польщею (4) і Литвою (5). Кордони проходять по рівнинній території та не мають яскраво виражених природних меж, що сприяє створенню міжнародних транспортних магістралей. Найпротяжніші спільні кордони з Росією та Україною — 959 і 891 км відповідно. Найбільша протяжність із заходу на схід — 650
км, із півночі на південь — 560 км. Краї на не має виходу до моря, що обмежує можливості для зовнішньоторговельних зв'язків.
Багато подій в історії країни пов'язані з її географічним положенням між Росією — з одного боку, і країнами Центральної та Західної Європи ->- з іншого. Велике значення для історії мало те, що через «білу Русь» іде найкоротший шлях із Польщі, Німеччини й .Франції до серця,Росії — Москви. Тому Білорусь часто виявлялася залученою в кровопролитні війни й зазнавала величезних людських утрат.
Природа. Територія Білорусі рівнинна. У центральній частині країни розташована горбкувата височина з максимальною позначкою в 345 м. До півдня висота знижується до 110 м, тут розташовані низовини Білоруського Полісся. Це край лісів, озер, боліт, місце перебування численних тварин, у тому числі лосів, козуль, вовків, зайців, лисиць, борсуків, кабанів, бобрів, видр, ондатр. Полісся являє собою найбільший у Європі район боліт і заболочених земель. Тільки Прии'ятські болота займають площу, яку можна порівняти з територією Бельгії. На півночі розташований «пам'ятник» льодовиковій епосі — система моренних пасом.
Клімат Білорусі помірно-континентальний, із м'якою зимою й прохолодним літом. Середня температура січня: від -4 °С на південному заході до -8 °С на північному сході, липня: від +17 °С на півночі до +19 °С на південному сході. Середньорічна кількість опадів — від 500 мм на півдні до 700 мм у центральних районах.
У Білорусі проходить вододіл між річками, що несуть свої води в Чорне й Балтійське моря. Більше ніж половину території охоплює басейн Дніпра. Ця річка разом зі своїми найбільшими притоками (Прип'ять, Сож і Березина) має велике значення для населення й господарства Білорусі. На північний захід, до Балтійського моря, прямують Західна Двіна, Німан і Західний Буг.
У Білорусі налічується більше ніж 10 тис. озер, із них найбільш мальовничі й різноманітні за обрисами розташовані в Білоруському Поозер'ї. Найбільше озеро — Нароч — займає площу близько 80 км2, Освейське озеро — 53 км2. Багато озер поступово заболочуються.
Країна бідна на корисні копалини. Тут є тільки великі родовища калійних солей (Солігорськ, Петриків), торфу (Полісся) і будівельного каменю. Близько третини території займають ліси, де переважають сосна, береза, граб, дуб, клен, ясен, липа, осика, ялина, бук. Ще третина території, в основному центральні й південно-східні райони, розорана.
У країні розташовані всесвітньо відомий національний парк Біловезька Пуща. Із XIII ст. це було заповідне місце князівського, а пізніше царського полювання. Зараз Пуща — ділянка, де охороняється релікт давнього грабово-дубового європейського лісу, у якому живуть зубри, олені, бурі ведмеді, вовки, лисиці. Сотню років тому майже всі зубри були винищені, але, маючи лише кілька пар цих тварин, ученим удалося відновити цей вид.
Близько чверті території Білорусі було уражено в результаті аварії на Чорнобильській АЕС. Особливо постраждали Гомельська й Могильовська області.
Історичний розвиток. Першими державними утвореннями на території Білорусі були Полоцьке, Турово-Пінське й Смоленське князівства. Після 988 р. на білоруських землях почало поширюватися християнство, що сприяло розвитку культури, появі монументального зодчества, живопису, літератури. На окремих етапах Полоцьке, Турово-Пінське князівства й інші землі Білорусі перебували у васальній залежності від київських князів, але з початком феодальної роздробленості вони розпалися на більш дрібні уділи. Так, на території Полоцького князівства утворилися окремі князівства: Полоцьке, Мінське, Вітебське тощо.
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Івано–Франківської області
Дослідженню розвитку промислових комплексів та проблеми
територіальної організації промислового виробництва України присвячено чимало
науково-дослідних і практичних робіт.
Дана курсова робота висвітлює тему, яка на сь ...
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Житомирськ ...
Генезис океану
Об’єкт: океан.
Предмет: генезис океану.
Мета курсової роботи: встановити походження світового
океану.
Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини,
будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...