Іран – країна гір і пустель
На північному сході країни розташований Мешхед. У центральній частині міста розміщені торговельні центри й базари, де продаються різні види продукції місцевих ремісників. Мешхед – це найбільший центр паломництва. Поблизу Мешхеда розташована могила перського й таджицького поета Фірдоусі.
Ісфахан розташований у центральній частині Ірану на висоті 1575 м і є центром однойменної провінції. Історія міста Ісфахана невіддільна від історії Ірану. У ХУІ-ХУШ ст. воно було столицею Ірану. Зараз це великий центр текстильної, хімічної промисловості й чорної металургії, а також старовинний центр художніх ремесел і мініатюри.
Культура. Багато культурних пам'яток Ірану належать до епохи Ахеменідів. Це був один із періодів найвищої могутності країни. Найбільшою пам'яткою цієї епохи вважаються руїни їхньої столиці Персе-поля, спаленого Александром Македонським. І досі вражає цей грандіозний архітектурно-скульптурний комплекс, що включає палаци Дарія й Ксеркса з кам'яними барельєфами, парадний і тронний зали,, будинок гарему, Всесвітні ворота.
Сучасна національна культура перебуває під впливом ісламу й спрямована на усунення елементів західної культури, що проникли в життя населення. Тут суворо заборонене вживання алкогольних напоїв, а одяг як у чоловіків, так і в жінок передбачає скромність. Але особливо високі вимоги до жінок: їм заборонено з'являтися на людях без хеджаба. Молода дружина посідає нижню сходинку в сімейній ієрархії, але після народження сина її статус підвищується.
Господарство. Основа економіки Ірану – добувна й нафтопереробна промисловість. В Ірані працює низка великих нафтопереробних заводів, зокрема Абаданський (після реконструкції стане найбільшим у світі), Тегеранський, Ісфаханський. Уведені до ладу нові підприємства галузі в Ераці, Бендер-Аббасі й Бендер-Тахері.
Обсяг видобутку газу, включаючи побіжний, складає більше ніж 10 млрд. м3 на рік. На відміну від нафти, практично весь природний газ, що добувається в Ірані, іде на внутрішнє споживання – вироблення електроенергії, тепла й побутові потреби, а також для закачування в нафтові шари. Найбільшим родовищем природного газу в Ірані є Південний Парс. Запаси газу на цьому родовищі складають половину всіх газових резервів країни.
Іран веде політику, спрямовану на залучення транзитних потоків газу як трубопроводами (із Туркменістану в Туреччину або Пакистан), так і на умовах заміщення (споживання туркменського й азербайджанського газу в північних провінціях Ірану з компенсаційними постачаннями цих обсягів із південних іранських газових родовищ) Іран розвиває власну атомну енергетику й має національну ядерну програму.
У країні розвивається металургія й машинобудування (устаткування, побутові електроприлади, легкові автомобілі, автобуси). Традиційно велике значення має харчова й текстильна промисловість. Важливе місце в економіці Ірану посідають кустарно-ремісниче виробництво й ремесла, зокрема килимарство. Перські килими відрізняються високою якістю, барвистістю, витонченістю й довговічністю.
Незважаючи на те що природні умови дозволяють використовувати в землеробстві тільки десяту частину території, у країні велике значення має рослинництво. Головні продовольчі культури – пшениця, ячмінь, рис; технічні – бавовник, цукрова тростина, олійні культури, чай. Іран значною мірою залежить від імпорту пшениці. Розвинене баштанництво, виноградарство, важливого значення набуло вирощування овочів: картоплі, цибулі. В Ірані виробляється багато прянощів (шафран, кмин), вирощують лікарські рослини.
Тваринництво має екстенсивний характер, найбільше розводять овець і кіз. Поряд із великими містами побудовані сучасні птахофабрики й молочні ферми.
Основа транспортної системи – автомобільні дороги. Більшість залізниць з'єднує Тегеран із найбільшими Містами країни. Залізниця Тегеран-Тебриз об'єднана з транспортною мережею Азербайджану, а через неї – з. усім Закавказзям і Туреччиною. Зростає роль трубопровідного й морського транспорту.
Інші цікаві матеріали
Географічна характеристика Туреччини
Туреччина – ісламська держава в Західній Азії і
Європі. Площа країни – 781 тис. км. кв. Населення – 65 млн. чол. Столиця –
Анкара. Форма правління – республіка. Форма територіального пристрою – унітарна
держава. Туреччи ...
Нормативна грошова
Здійснення
контролю, обліку якості та кількості земель, впровадження приватної власності
на земельні ділянки та платного характеру використання потребують чіткого
економічного механізму регулювання земельних відносин, ...
Сутність та структура природно-ресурсного потенціалу
Розвиток
ринкових відносин вимагає насамперед раціональної взаємодії економіки та
природи, тобто раціонального природокористування. До економічного розвитку
відносимо вміле використання природних ресурсів максимальне зб ...