Австралія та Океанія
Під назвою Океанія об'єднують Нову Гвінею, Нову Зеландію й близько 10 тис. дрібних островів. Сюди зараховують й Австралію — найменший материк Землі.
Океанія поділяється на Меланезію, Мікронезію та Полінезію. На карті ці частини Океанії утворюють три дуги. Першу дугу — Меланезію - складають Нова Гвінея, Нова Каледонія, Соломонові острови, архіпелаг Бісмарка, Нові Гібриди (Вануату), Фіджі. Головні острови та архіпелаги другої дуги — Мікронезії: Маріанські, Каролінські, Маршаллові, Гілб.ерта, Баиаба. Основні групи островів третьої дуги -Полінезії — Гавайські, Маркізькі, Туамоту, Тонґа, Самоа, Товариства, Лайн (сюди часто включають новозеландські острови, насамперед острови Північний і Південний). Загальна площа островів є невеликою — 1,26 млн км2, але при цьому Океанія займає акваторію океану, яку за площею можна порівняти з материком Євразія.
Населення Океанії (без Нової Зеландії) складає близько 9 млн осіб. Меланезію населяють дві великі етнічні групи: меланезійці та папуаси, що відрізняються від інших острів'ян темною шкірою та кучерявим волоссям. У Мікронезії проживають мікронезійці, у зовнішньому вигляді яких представлені риси австралоїдної та монголоїдної рас, у них відносно темний колір шкіри, а волосся може бути хвилястим, прямим або кучерявим. Полінезію населяють полінезійці, що мають світло-коричневий колір шкіри та хвилясте волосся.
У вивчення корінних жителів Нової Гвінеї — папуасів — великий внесок зробив мандрівник і вчений Микола Миколайович Миклухо-Маклай. Він першим серед європейців тривалий час прожив серед папуасів північно східного узбережжя острова. І хоча до вченого спочатку поставилися з недовірою, його доброзичливість і бажання допомогти місцевому населенню незабаром були винагороджені довірою та повагою папуасів. У своєму щоденнику Микола Миколайович писав: «Мене приємно вразили гарні та ввічливі "взаємини, що існують між тубільцями . мені не доводилося бачити жодної сварки між тубільцями . Я також не чув про жодну крадіжку або вбивство серед жителів одного й того ж села». Миклухо-Маклай навів докази того, що за своїм розвитком папуаси перебувають на одному рівні з європейцями.
За походженням острови Океанії переважно вулканічні й коралові. Вулканічні утворилися в результаті вивержень вулканів на дні Світового океану. їхні вершини піднімаються над водою і є островами. Унікальним є походження коралових островів: їх створили морські організми — коралові поліпи! Коралові острови часто являють собою суцільну або розірвану кільцеподібну смужку землі, що називається атолом. Атол «оперізує» невелику мілководну водойму — лагунуКлімат Океанії переважно субекваторіальний та екваторіальний, на півдні — субтропічний і помірний, морський. Більша частина островів розташована між тропіками. Це визначає високу температуру, її невеликі добові й сезонні коливання, а також постійно високу вологість повітря та велику кількість опадів. Океанію «перетинає» лінія зміни дат — умовна лінія, що розмежовує області Землі, які мають у той самий момент часу різні календарні дати (різниця в добі).
Інші цікаві матеріали
Об’єкти і заповідні території Полісся
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збер ...
Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій
Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі
супутники планети
складені
ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: ...
Адміністративно-територіальна реформа в Україні
Адміністративно-територіальний поділ (АТП) - найбільш виразно помітна,
юридично закріплена форма регіоналізації суспільства. Він являє собою поділ
території держави на адміністративно керовані частини
(адміністративно-т ...