Кенія
Територія та географічне положення
. Кенія – держава у східній частині Африканського континенту. Офіційна назва – Республіка Кенія. На сході країна межує із сомалі, на півночі – з Ефіопією і Суданом, на заході – з Угандою, на півдні – із Танзанією; на південному сході омивається водами Індійського океану, а на заході виходить до озера Вікторія. Довжина морської берегової лінії – 536 км. Територія Кенії розташована у двох півкулях: екватор ділить її на дві приблизно рівні частини. Походження назви цієї спекотної екваторіальної країни пов’язане з ім’ям гірської вершини згаслого вулкана, укритого снігом, яку місцеві племена масаїв і самбуру називають «Кеє-Нійя», що означає «біла гора».
Природа
. Через центральну частину Кенії, із півночі на південь, проходить Східно-Африканська рифтова система – зона розломів земної кори. Глибина рифтових долин сягає 600 м, а ширина – 14-85 км. Крім глибоких улоговин і високих стрімких стін, рифт проявляється в наявності згаслих вулканів, таких, як найвища точка країни – гора Кенія (5199 м). У західній частині країни вздовж узбережжя озера Вікторія й кордону Угандою простягаються височини та плоскогір’я. Н хід від рифтових долин і гірського масиву Кенії простягаються великі трав’янисті рівнини.
Клімат кенійської території на північ від екватора спекотливий і сухий.
Південна частина включає три кліматичні зони: вологе тепле узбережжя, помірний клімат нагір’їв і спекотливий вологий клімат у районі озера Вікторія.
Річок у країні мало. Вони беруть початок на нагір’ях і переважно є короткими та порожнистими. Більшість із них впадають в Індійський океан, багато всихає під час посушливого періоду. Головні річки країни – Тана й Галана. На півночі розташоване велике сильно засолене озеро Рудольф (Туркана), а в рифтових долинах – мальовничі озера Наїваша, Накуру. Кенії також належить невелика частина озера Вікторія.
Відмінності кліматичних умов обумовлюють різноманітність рослинності. На узбережжі ростуть пальми, мангри, тики, сандалові дерева; у долині й на плато заввишки до 900 м – баобаби, акації, а на плато заввишки від 900 до 2500 м розташовані злакові савани. Південь і південний захід країни займають джунглі. У гірських лісах ростуть високі дерева, багато з яких належать до цінних порід.
Тваринний світ Кенії досить багатий. У країні багато національних парків і заповідників. Землі, що охороняються, займають майже 15% площі Кенії. У долинах пасуться череди зебр, газелей, антилоп. На території країни водяться слони, носороги, мавпи, буйволи, жирафи, леви, леопарди; багато великих птахів – страуси, секретарі, дрохви, цесарки, грифи, фламінго, марабу. У річках і озерах, а також у прибережних водах багато риби.
У надрах Кенії виявлені родовища міді, урану, кобальту, марганцю, але більшість із них не мають промислового значення у зв’язку з низьким вмістом металів у руді.
Історичний розвиток. У I тис. До н. е. територію Східної Кенії заселяли нечисленні племена ндоробо, а на заході – нілото-кушитські племена. У VIII ст на узбережжі араби заснували свої перші колонії, а в XI-XV ст були створені незалежні міста-держави, найважливішими з яких були Момбаса й Малінді. Із кінця XV ст територія сучасно Кенії була об’єктом боротьби між португальцями, що з’явилися тут, й арабами, що посіли в країні. У середині ХVII ст. більша частина узбережжя потрапила під владу султана Омана, а в 1895 р. він віддав англійцям у тимчасове користування прибережні райони Кенії. У 1920 р. країна стала британською колонією. У ході Першої та Другої світової війн кенійські солдати боролися проти Німеччини у складі британських підрозділів на Африканському й Азіатському континентах. Після Другої світової війни в країні посилився національно-визвольний рух. Колоніальна влада жорстоко придушувала повстання місцевих племен, але в 1961 р. англійці змушені були надати Кенії право на самовизначення. 12 грудня 1963 р. була проголошена незалежність держави.
Інші цікаві матеріали
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...