водоспади Ігуасу та Гуаїра
У тому місці, де сходяться кордони Бразилії та Аргентини, серед вологої тропічної рослинності тече дивна й загадкова річка Парана.
На одній із її приток, річці Ігуасу (що в перекладі означає «велика вода»), на відстані 20 кілометрів від Парагвайського кордону, виникли сотні дуже гарних водоспадів. Згідно з легендою, їх створив якийсь із місцевих богів, аби втопити свого суперника. Водоспад неймовірної, магічної краси і потужності, страшнішого від нього немає, мабуть, у цілому світі. Місцеві жителі називають його Горлянкою Диявола. З висоти 80 метрів падає водоспад у безодню, завширшки він понад чотири кілометри. Цю визначну пам'ятку природи, до якої можна легко дістатися із Буенос-Айреса на автобусі, ніяк не можуть поділити між собою прикордонні країни.
Водоспад Ігуасу справедливо називають одним із семи чудес світу і причисляють до найпотужніших водоспадів Землі. Кожну добу через гребінь скелястого виступу падає мільярдтонн води! Гуркіт цього унікального водоспаду подібний до гуркоту космічної ракети на старті.
Якщо поглянути на водоспад із літака, то можна побачити 275 двоступінчастих каскадів, їх загальний вигляд нагадує дві гігантські зазубрені, стиснуті з боків підкови, накладені виступами одна на одну. Головних каскадів 28, по одному з них проходить кордон Бразилії та Аргентини.
Усі водоспади на річці Ігуасу відкрито 1541 року іспанським конкістадором доном Лльваро Нуньєсом Касесо де Вака, який із чгіброєним загоном висадився на узбережжясучасної Бразилії й вирушив на пошуки золота інків. Коли загін перетнув Бразильське нагір'я, люди почули далеке й незрозуміле гуркотіння. Підійшовши ближче, іспанський завойовник побачив водоспад. Тепер ім'я першовідкривача водоспаду вирізьблене на кам'яній плиті біля каскаду Араягарай. Дон Альваро був настільки вражений грандіозним видовищем, що дав водоспаду назву Сальто-де-Санта-Марія — в перекладі з іспанської «Стрибок Святої Марії»,— але вона так і не прижилася. В Іспанії водоспадами ніхто не зацікавився, і про них забули на кілька століть. Лише під час складання мали цього району в кінці XIX століття їх відкрили знову.
Струмені, які падають, такі різноманітні, що кожному з каскадів присвоєне власне ім'я, часто пов'язане з їхнім зовнішнім виглядом. Наприклад, Сальто-Ескондідо (Прихований Стрибок) — з аргентинського боку, Сальто-Флоріано (Стрибок Квітів) — з бразильського.
Охопити всі каскади Ігуасу одним поглядом неможливо — вони затулені дивовижно гарними скелями червоного кольору і густим тропічним лісом. Але для туристів прокладено декілька кілометрів містків, які з'єднують острови, що виступають просто з киплячої водяної піни біля самого гребеня прірви. Підійти близько до краю не можна через ударну повітряну хвилю. Вона така потужна, що навіть підкидає спортивні літаки, які підлітають надто близько.У сонячному промінні мальовничими дугами постають із тендітних, вишуканих водяних струмів багатокольорові райдуги.
І Аргентина, і Бразилія створили біля Ігуасу національні парки, збудували готелі, ресторани й навіть невеликий аеродром. У аргентинській провінції Місьйонес виросло невелике селище для жителів, які обслуговують туристів, котрих, крім водоспаду, приваблює сюди і незвичайна природа. В національних парках навколо Ігуасу ростуть пальми, залізне дерево — кебрачо, водяться мавпи, тапіри, найдрібніші на землі пташки — колібрі. Тут же зустрічаються дуже рідкісні метелики най-неймовірнішого забарвлення й вражаючих розмірів — завбільшки з блюдце.
Неподалік від водоспаду Ігуасу, на кордоні Бразилії та Парагваю, є ще один потужний і дуже широкий водоспад. Він не такий відомий, хоча ширший від Ігуасу на 800 метрів.
Водоспад цей має назву Гуаїра, або Сеті-Ка-дас (Сім Каскадів), і розміщений на річці Парана. Серед європейців найперший про нього розповів іспанець де Асара, назвавши Гуаїру водоспадом річки, що вирішила «струснути Землю до самого центра і зламати земну вісь». Можливо, з часом і цей водоспад почнуть відвідувати туристи, а може, потужність води, яка падає на ширині п'яти кілометрів, обертатиме лопаті турбін гідроелектростанцій .
Інші цікаві матеріали
Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної
території закладаються ще на етапах районного планування і просторової
локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і
трудових ресурс ...
Геодезія
Геодезична мережа — це
сукупність пунктів на земній поверхні, закріплених
спеціальними центрами, координати та висоти яких визначено геодезичними методами.
Геодезичні
мережі поділяються на: державні, спеціального ...
Сучасне районування України. Основні чинники та принципи розміщення підприємств теплової електроенергетики
Актуальність першого питання даної роботи полягає в тому, що раціональній
територіальній організації господарства в країні сприяє економічне районування.
Усі країни світу характеризуються суттєвими територіальними відмін ...