Клімат Північної Америки
Центральна Америка і частково Мексика заходяться під впливом західної периферії Північно-Атлантичного максимуму і пов’язаної з нею пасатною циркуляцією. Тихоокеанське узбережжя південніше 40° пн ш. відчуває вплив східної периферії Тихоокеанського максимуму. На крайній південь Центральної Америки в літній час проникають екваторіальні мусони.
Особливості орографії Північної Америки, відносна близькість арктичного та тропічного водних басейнів, великі контрасти в нагріванні поверхні і активність фронтів утворюють умови для утворення ураганів та торнадо. Урагани (аналоги тайфунів Східної Азії) найбільш характерні для приатлантичних частин материка і островів Центральної Америки. Торнадо – несподівані сильні шторми – характерні головним чином для континентальних штатів США,
Циркуляційні умови і розподіл основних показників клімату на всьому материку різко відрізняються по сезонам.
В холодну половину року на північ від полярного кола переважає полярна ніч і сонячна радіація практично рівна 0. Середня частина материка також сильно охолоджена і характеризується від’ємними значеннями радіаційного балансу. На південь від 30° пн ш. материк нагрітий, так як отримує на 1 см2 поверхні приблизно 190 кал (8000 Дж/см2) за добу.
Більша, північна частина материка із-за охолодження приземних шарів атмосфери опиняється в умовах високого тиску з центрами на північному заході Канади і на півдні приблизно біля 40° пн ш. Над океанами в помірних широтах існують області низького тиску. При цьому Ісландський мінімум виражений дуже різко, і вплив його проникає далеко на північний захід у вигляді відрогу низького тиску вздовж Девісової протоки і моря Баффіна. Тому циклонічна діяльність охоплює атлантичну окраїну Північної Америки, а в деякі роки проникає в глиб материка, аж до підніжжя Кордильєр.
Тихоокеанський (Алеутський) мінімум виражений значно слабше внаслідок меншого впливу теплих течій Тихого океану порівняно з Атлантикою. Океанічне повітря і циклонічна діяльність проявляються особливо сильно на порівняно вузькій смузі узбережжя. Перетинаючи Кордильєри, океанічне повітря швидко трансформується і на схід від них являє собою вже континентальну повітряну масу.
Субтропічні максимуми займають в зимову пору року найбільш південне положення і виражені слабше, ніж влітку. Тому тиск над Атлантикою буває нижчий, ніж над материком, і переважає перенос континентального повітря зі сторони материка в сторону Атлантичного океану. Однак цей перенос ослаблений у зв’язку з малою стійкістю зимового американського максимуму, і мусонна циркуляція, яка породжена ним, на східній окраїні Північної Америки взимку виражена слабо.
Маси відносно холодного арктичного повітря виносяться в зимовий час по західній периферії Баффінової затоки в південні частини материка, іноді аж до Флориди, викликаючи там різкі зниження температури. З іншої сторони, тепле повітря, яке формується над Карибським морем і Мексиканською затокою, може поширюватися далеко на північ вздовж західної окраїни Атлантичного максимуму.
Центральна Америка взимку знаходиться під впливом пасатної циркуляції, причому фронт між відносно теплим і вологим атлантичним тропічним повітрям і відносно холодним тихо океанічним проходить на схід від Центральної Америки і виражений нерізко.
Інші цікаві матеріали
Методика оперативного виправлення топографічних карт з
Топографічна карта є одним з основних засобів оцінки
місцевості і управління військами. Зміст топографічної карти відображає
фактичний стан місцевості і, в першу чергу, основних її елементів, що мають
важливе значення д ...
Австралія – держава і континет
Австралійський
Союз (англ. Commonwealth of Australia), Австралія (англ. Australia, від
лат. austr ā lis"південний") - держава в
Південній півкулі, розташована на материку Австралія, острові Тасманія та
к ...
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...