Клімат Північної Америки
Таким чином, розподіл температури взимку над материком в більшій мірі залежить від сонячної радіації, ніж від впливу океанів, і ізотерми мають напрямок, близький до широтного. Тільки на тихоокеанському узбережжі і в меншій мірі біля берегів Баффінової затоки вони простягаються з північного заходу на південний схід. При цьому нульова січнева ізотерма огинає південне узбережжя Аляски і західне узбережжя Канади і США, проходячи через материк значно південніше 40° пн ш. Середня температура січня в північній частині Америки уже низька: від – 20 до -24°С на більшій частині Канади і Аляски, -36°С на островах Канадського Арктичного архіпелагу і до -44°С в центрі Гренландії. В той же час на півдні США середня січнева температура додатня. В південній частині Центральної Америки вона досягає +20 і навіть +24°С.
При тривалих вторгненнях арктичного повітря навіть в південній половині США можливі стійкі морози до -15, -20°С, які супроводжуються снігопадами і заметілями. На Флориді можливі морози, при яких замерзають цитрусові дерева з іще не знятими плодами. Навіть на рівнині Куби можливо зниження температури до +10, +5°С.
Найбільша кількість опадів випадає взимку на Тихоокеанському узбережжі в помірних та субтропічних широтах. Значна кількість опадів, пов’язаних з циклонічною діяльністю, буває також на Атлантичному узбережжі на північ від 40°С пн. ш. Для північних, внутрішні та південних районів материка зима є відносно сухим сезоном. Тільки північно-східні береги і схили гір Центральної Америки зрощуються значним опадами, які приносяться північно-східним пасатом.
В теплу половину року більша частина Північної Америки буває сильно прогріта. Це створює баричну депресію з центром на південному заході материка. Максимуми над океанами посилюються і зміщуються на північ. Особливо великої потужності набуває Тихоокеанський максимум, під впливом якого розташовується західне узбережжя Північної Америки до 40° пн. ш.
Атлантичний максимум охоплює значну площу в океані і поширюється на південно-східну окраїну материка, вплив пов’язаної ним циркуляції відбивається аж до східних схилів Кордильєр. По його західній та південно-західній периферії виносяться з південно-східними вітрами вологостійкі маси, які дають потужні опади на південному сході США і у внутрішніх районах країни. Значна частина Мексики і Центральної Америки попадає під вплив Атлантичного максимуму. Там дме північно-східний пасат, який залишає значні опади на навітряних схилах гір.
Західний перенос помірних широт і циклонічна діяльність в цей період послаблюються, зменшується у зв’язку з цим і можливість вторгнення арктичного повітря на південь.
Найбільш значні температурні контрасти створюються між сильно прогрітими внутрішніми районами материка ( у внутрішніх западинах середня температура перевищує +30°С) і охолодженими холодними течіями західним та північно-східним узбережжями. Поступово знижується також температура із півдня на північ. На узбережжі Північного Льодовитого океану проходить липнева ізотерма +4°С, а у внутрішніх районах Гренландії і острова Елсмір влітку зберігається від’ємна температура.
Більша частина Північної Америки отримує влітку значні опади. Виключенням є Тихоокеанське узбережжя на південь від 40° пн ш. і внутрішні плоскогір’я Кордильєр, а також крайня північ материка і арктичні острови.
Інші цікаві матеріали
Створення планових геодезичних мереж методом тріангуляції
Комплекс робіт при побудові планових геодезичних
мереж методом тріангуляції складається з таких процесів:
-
проектні роботи;
-
рекогностування пунктів тріангуляції;
-
закладання цент ...
Природно-антропогенні ресурси України, їх класифікація і оцінювання для потреб рекреації
Дедалі інтенсивніше зростає роль організації відпочинку для регенерації
життєвих сил людини, витрачених у процесі праці. Завдяки вдалому сполученню
умов для рекреації в окремих країнах склались потужні комплекси відпочин ...
Рослинний світ Волинського Полісся
Актуальність
теми. Важливість рослин у житті і розвитку суспільства помічена давно. Велика
частка населення Землі живе поблизу лісів, а то й у самих лісам. Вивчаючи
спосіб життя людей протягом історичного періоду і в на ...