Географічна культура
Сьогодні в освіті багатьох країн світу ми спостерігаємо так званий "географічний ренесанс" - до географії знову повернулися обличчям, згадали про колись забутої науці. Міжнародний географічний союз, який існує з 1871 року, і входить в його склад комісія за географічною освітою, що існує з 1952 року, одними з пріоритетних завдань своєї діяльності визначили проведення на міжнародному рівні ідеї важливості географічної освіти у початковій і середній школі, демонстрацію його переваги в безперервному освіті.
У Росії актуальність географічної теми в освіті набуває все більший розмах, про що свідчать "Концепція поновлення географічної освіти в російській школі", запропонована Радою з проблем Російської Академії освіти. Модернізація російської освіти і ЄДІ визначають високі вимоги до рівня свідомості, обізнаності та культури випускника.
У географії нев'януча романтика мандрів дивним чином поєднується c особливим, глибоко науковим баченням світу. Навряд чи знайдеться інша наука, яку в рівній мірі цікавили б вода і суша, рельєф Землі і атмосферні процеси, жива природа і територіальна організація життя і діяльності людей. Синтез цих знань і характеризує сучасну географію. Проблеми взаємодії природи і суспільства, що виражаються найяскравіше у пошуках шляхів раціонального природокористування, інтенсифікації виробництва вимагають комплексного підходу, єдиного погляду на оточуючий нас світ.
Досягнення сучасної географії дозволяють їй виробити такий погляд через оволодіння знань, що складають основу світорозуміння, світогляду, що дають уявлення про сучасну географічної картині світу як частини загальної наукової картини світу.
"З усіх людських безумств і оман самим незбагненним мені здається те, що людина, живучи на Землі, не прагне пізнати її всю повністю". Ці слова, що належать мореплавці, підкорювачеві Тихого океану Фестісу де Тольна, повніше переконують нас у тому, що основи цих знань повинні стати необхідним елементом культури кожної сучасної людини.
Саме тому настільки актуальне питання про формування географічної культури як складової частини загальної культури людини, за яку, перш за все, "відповідає" шкільна географія.
Географічна культура дозволяє розглядати географічне середовище через призму культури, визначаючи міру людяності по відношенню до природи, до соціуму, глибину духовності і рівень гуманістичних якостей особистості. У цьому випадку досліджувані природні та соціально-економічні об'єкти розкриваються як цілісні освіти, вписані в буття людини.
Формування географічної культури учнів - це спосіб гармонізації відносин між суспільством і природою, спрямований на збереження нашої планети, на свідому соціально-економічну діяльність суспільства, на розуміння буття трьох самоцінною почав: Природи, Людини, Суспільства.
З точки зору дидактики, реалізація даного підходу сприяє подоланню відчуження між теоретичними знаннями школярів і цінностями географічної культури, сформульованих при вивченні реальних об'єктів природи, культурних подій і т.д.
Питання про географічну культурі, географічної освіти молодого покоління, а, отже, і всього народу продовжує залишатися вельми актуальним, адже рівень цієї освіченості - причому, від виконроба до міністра - як і раніше недостатньо високий. Про це свідчать широко відомі численні приклади географічного неуцтва при здійсненні ряду соціально-економічних заходів. Приклад - як пише тижневик "Географія" - зміст плакатів з передвиборчою агітацією, що з'явилися в московському метро в лютому 2004 року. На них зображені обриси Росії . без Курильських островів і без Калінінградської області. Зображення супроводжується знущально яке виглядає в цьому поєднанні цитатою з Конституції про те, що президент має виступати гарантом територіальної цілісності країни. Страшний не сам факт появи в Москві карти території Росії без земель, за які наші батьки і діди кров'ю заплатили у Велику Вітчизняну війну. Більш страшно те, що мільйони наших людей, спокійно проходять повз блюзнірською карти, яка містить пряму образу нашого національної гідності.
Інші цікаві матеріали
Культурно-освітній комплекс
Однією із складових соціальної інфраструктури є інтелектуальний потенціал
В районі функціонує 47 загальноосвітніх навчальних закладів, в яких
навчається 4080 учнів. З них 4 навчально-виховних комплекси (3 в смт.
Чемерівці, 1 ...
Проблеми відокремлення Південного океану
Південний
океан або Антарктичний океан - п'ятий за розміром океан Землі, що оточує
Антарктиду, що складається так би мовити з південних частин Атлантичного,
Індійського і Тихого океанів, що прилягають до Антарктиди.
...
Організація і управління виробництвом
Актуальним питання в даному курсовому проекті є планування і
організація робіт виконання комплексу топографо - геодезичних робіт при
створенні планів в масштабі 1 : 50000 для ведення кадастру на території
Лисецької ...