Географічна культура
Спробуйте сказати американцеві, що в його країні тільки 48 штатів. Спробуйте "забути" на карті США, за цілісність яких відповідає місцевий президент, Аляску та Гаваї. Кожен американець знає свою територію. Американська школа при всіх недоліках вкладає в розум і душі своїх дітей національно значиму й національно цінну інформацію про державну території.
Неможливо уявити собі, щоб у Франції була вивішена перед президентськими виборами карта країни без Корсики. Так що без Корсики! Французи наполягли, щоб на карті Європи, вміщеній на банкнотах "євро", були означаючи всі їхні заморські департаменти. А, здавалося б, ну що там - забути Французьку Гвіану або Мартініка при зображенні Європейського Союзу!
Цілі шкільної географічної освіти - поворот наукових знань до потреб людини до практичного їх застосування - основа формування географічної культури в суспільстві, вміння грамотно орієнтуватися в природі і суспільстві.
Герберт Гросс у своїй книзі "Географія світу" писав: "Географія вивчає взаємини між людством і його природним оточенням. Чи не з тих пір, як на Землі з'явилися перші люди, людина почала використовувати природу, щоб забезпечити всім необхідним не тільки своє життя, а й життя своїх нащадків ".
Сьогоднішнє людство є продуктом своїх вчорашніх дій по використанню, пристосуванню і зміни природи Землі спочатку в інтересах свого виживання, а потім і розвитку. І сьогодні люди в усьому світі продовжують задаватися одвічним питанням: "Як облаштувати свій земний Будинок для себе та майбутніх поколінь?"
Таким чином, роль географії в підготовці учнів до життя, до поведінки в природі, суспільстві, державі величезна, і тому значення географічних знань і географічної культури як складової частини загальної культури людини, основи яких закладаються в школі, у вирішенні цього питання важко переоцінити.
Культура - це вищий прояв людської освіченості та професійної компетентності. Ось чому за образним висловом Іллі Еренбурга, "культура завжди наступала і настає не на інші країни, а на неуцтво, грубість, на людську роз'єднаність".
Географічна культура включає чотири основні компоненти:
I. Географічну картину світу;
II. Географічне мислення;
III. Методи географії;
IV. Мова географії.
Перспективи проектування культурологічної географічної освіти
Культурологічний підхід в освіті передбачає виховання освіченої, культурної особистості, що володіє основними елементами політичної, художньо-естетичної, фізичної культури, культури праці, відпочинку, поведінки, мови, сімейних відносин і т.п. Фундаментом загальної культури служить весь зміст освіти - комплекс знань, ідей, ціннісних уявлень, способів пізнання, мислення, практичної діяльності, без оволодіння якими неможливо взаємовідношення і взаємодія людей, гармонія людини і суспільства, людини і природи.
У цій системі певний і сталий місце займає комплекс знань наук про Землю, який представлений навчальним предметом "Географія". Географія в школі - один з навчальних предметів, який має на меті дати учням загальноосвітньої школи систематичні знання основ фізичної та економічної географії, цілісне уявлення про сучасний світ, про місце Росії в цьому світі, а також розвинути у школярів пізнавальний інтерес до інших народів і країнах. Специфіка географії - її природно-громадська сутність. Географія інтегрує природні, громадські та технічні елементи наукового знання. Сучасна географія вивчає просторово-часові взаємозв'язки та взаємодії у географічній дійсності, що представляє собою цілісну систему "людина - природа - господарство - навколишнє середовище".
Географічна освіта основа становлення географічної культури.
Інші цікаві матеріали
Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і
змістовному проведенні вільного часу.
В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії
і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...
Житлово-комунальне господарство
Галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду.
Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний.[8].
Розвиток житлово-комунальної сфери спрямований на удосконалення системи
управління, проведення економ ...
Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за
вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування
як галузь промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...