Географічна культура
Формування географічної культури людини - це спосіб гармонізації відносин між суспільством і природою, спрямований на збереження нашої планети, на свідому соціально-економічну діяльність суспільства, на розуміння буття трьох самоцінною почав: Природи, Людини, Суспільства.
Цілі шкільної географічної освіти - поворот наукових знань до потреб людини до практичного їх застосування - основа формування географічної культури в суспільстві, вміння грамотно орієнтуватися в природі і суспільстві.
Герберт Гросс у своїй книзі "Географія світу" писав: "Географія вивчає взаємини між людством і його природним оточенням. Чи не з тих пір, як на Землі з'явилися перші люди, людина почала використовувати природу, щоб забезпечити всім необхідним не тільки своє життя, а й життя своїх нащадків.
Сьогоднішнє людство є продуктом своїх вчорашніх дій по використанню, пристосуванню і зміни природи Землі спочатку в інтересах свого виживання, а потім і розвитку. І сьогодні люди в усьому світі продовжують задаватися одвічним питанням: "Як облаштувати свій земний будинок для себе та майбутніх поколінь?"
Таким чином, роль географії в підготовці учнів до життя, до поведінки в природі, суспільстві, державі величезна, і тому значення географічних знань і географічної культури як складової частини загальної культури людини, основи яких закладаються в школі, у вирішенні цього питання важко переоцінити.
У той же час у системі географічної освіти проглядається суперечність між змістовним потенціалом науки географії, загальноосвітніми та методичними можливостями шкільного курсу географії та рівнем його освоєння в рамках навчального процесу. Іншими словами, намітився концептуальний розрив між географічної культурою та умовами освоєння духовного, ціннісного, екологічного, соціально-економічного і творчого її багатства. Ця невідповідність пов'язано з орієнтацією на технократичну модель географічної освіти. Ця модель у ХХ ст. зумовила активізацію екологічних і духовно-моральних проблем сучасної цивілізації; в ній зберігається колишня мета - освоєння географічних знань, так само як і орієнтація на традиційні принципи функціонування - що підтримують характер, предметна сутність, репродуктивне відтворення знань, крайня соціалізація в збиток розвитку та самореалізації особистості, творчої, природоохоронної та інженерно-господарської діяльності.
В даний час методика навчання географії розвивається в гуманістичній, культуровідповідності парадигмі і передбачає "інтеграцію особистості в систему світової та національної культури" (Закон РФ "Про освіту"). Сьогодні шкільне географічна освіта формується в єдності природничонаукової і гуманітарної картини світу і гармонійно вбудовується в макросистему знань про Землю, людину, природу, суспільстві і культурі. Розвиваючий потенціал шкільної географічної освіти полягає в гуманістичному характері розв'язуваних їм завдань: посилення культуротрансляціонних функцій; "окультурення" його змісту; формування географічної культури випускника і вчителя; культивування здорового способу життя, знань раціонального природокористування та охорони природи, умінь і навичок у школярів; розвиток географічного мислення; продуктивне і творчий розвиток особистості випускника. Ці спільні завдання конкретизуються у ряді практікооріентованих питань, які вчителю необхідно вирішувати кожен день: що розуміти під географічної культурою школяра, які цілі географо-культурної освіти; яка роль і суть "окультуреного змісту"; як його реалізувати в процесі навчання географії; які умови формування геоекологічного свідомості і світогляду; в чому специфіка форм і методів формування у школярів ціннісного, діяльнісного та творчого потенціалу географічної культури?
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...
Австралія – держава і континет
Австралійський
Союз (англ. Commonwealth of Australia), Австралія (англ. Australia, від
лат. austr ā lis"південний") - держава в
Південній півкулі, розташована на материку Австралія, острові Тасманія та
к ...
Економіко-географічна характеристика господарства Тернопільської області і рівень його транспортного забезпечення
Тернопільська
область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з
Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з
Івано-Франківською, на заході з Львівською областями України. Тернопіль ...