Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Поняття про легкої промисловості і основні фактори

Легка промисловість забезпечує потреби населення в тканинах, одязі, взутті, а також інші галузі спеціалізованими матеріалами. Легка промисловість включає в себе 30 великих галузей, які об'єднуються в групи:

- Первинна переробка сировини; текстильна промисловість; швейна промисловість; взуттєва промисловість. Найважливішою галуззю легкої промисловості є текстильна. Головними факторами розміщення є: сировина (для галузей первинної переробки сировини); споживач (для швейної та взуттєвої); поєднання перших двох (в залежності від виробничих стадій текстильної промисловості).На першому місці стоїть виробництво бавовняних тканин (Китай, Індія, Росія). Друге місце - виробництво тканин з хімічного волокна (США, Індія, Японія). У виробництві шовкових тканин лідирують США, Японія, Китай, а вовняних - Росія, Італія.

У той же час на експорт більше виробляється продукції в країнах, що розвиваються, де є дешева робоча сила.

Головні експортери - Гонконг, Пакистан, Індія, Єгипет, Бразилія.

У розвитку світової легкої промисловості намітилися певні тенденції: зниження темпів виробництва тканин з хімічних волокон; різке зростання частки країн, що розвиваються у виробництві текстильної промисловості; розширення асортименту продукції, що випускається.

Легка промисловість найбільш постраждала в результаті кризи, що продовжується економіки. Обсяг виробництва продукції галузі за останні 5 років скоротився більш ніж на 80%. Далася взнаки брак сировини, особливо бавовни, який в Росії не росте. Ресурсна самозабезпеченість галузі складає лише 25%. Доводиться ввозити льон, вовна, шкіряна сировина, хімічні волокна.

Легка промисловість - комплексна галузь, що включає в себе більш ніж 20 підгалузей, які можуть бути об'єднані в три основні групи:

1. Текстильна, в тому числі лляна, бавовняна, вовняна, шовкова, трикотажна, а також первинна обробка льону, вовни, виробництво нетканих матеріалів, сеті-в'язальні промисловість, валяльно - повстяна, виробництво текстильної галантереї та ін

2. Швейна.

3. Шкіряна, хутрова, взуттєва.

Найбільшу питому вагу в структуру легкої промисловості займає продукція швейної та текстильної підгалузей.

В даний час товари, що випускаються підприємствами легкої промисловості Росії, значно поступаються за якістю продукції розвинених країн, порівняно низька продуктивність праці, вище в порівнянні зі світовим рівнем витрати на виробництво продукції.

Фактори розміщення підприємств легкої промисловості одноманітні, проте можна виділити основні.

Сировинний чинник особливо важливий у галузях первинної обробки, що обумовлено масовими відходами (вихід лляної соломки становить 1 / 5 вихідної сировини, вовни -1 / 2), або в галузях, де висока матеріалоємність виробництва (лляна промисловість). Розміщення шкіряного виробництва цілком залежить від м'ясної промисловості.

Населенческій, тобто споживчий чинник. Готова продукція легкої промисловості менш транспортабельна порівняно з напівфабрикатами. Наприклад, вигідніше поставляти пресований бавовна - сирець, ніж бавовняні тканини.

Споживчий фактор має великий вплив на розміщення підприємств галузі. Продукція галузі споживається повсюдно, а масовий характер виробництва сприяє наближенню підприємств галузі до населення. Крім того, багато видів готової продукції (трикотаж, взуття) малотранспортабельних та їх перевезення на далекі відстані дорожче перевезення вихідної сировини.

Фактор трудових ресурсів, що передбачає їх значні розміри і кваліфікацію, так як всі галузі легкої промисловості трудомісткі. Історично склалося так, що в галузях легкої промисловості використовується переважно жіноча праця, тому необхідно враховувати можливості використання в регіонах і жіночого, і чоловічого праці (тобто Розвивати легку промисловість у районах зосередження важкої індустрії, створювати відповідні виробництва в регіонах концентрації легкої промисловості).

Водний фактор враховую при розміщенні виробництва тканин і трикотажу, де процеси фарбування та оздоблення вимагають значної кількості води.

Сировинна база легкої промисловості Россі достатньо розвинена, вона забезпечує значну частину потреб підприємств у льоноволокна, вовни, хімічних волокнах і нитках, пушно-хутряної та шкіряної сировини.

Інші цікаві матеріали

Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах; просторового базису для р ...

Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...

Економічне районування та територіальна організація господарства
Актуальність теми «Економічне районування та територіальна організація господарства» полягає в тому, що розвиток галузей народного господарства, виробничих комплексів, соціально-виробничої інфраструктури, а також господ ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено