Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Проблеми та їх вирішення в Росії

Провідна галузь текстильної промисловості - бавовняна, що дає понад 70% усіх тканин Росії, серед яких переважають тканини побутового значення (ситцю, сатину, білизняні). По виробництву бавовняних тканин в 1995 році Росія посідала четверте місце в світі.

Особливістю цієї галузі є повна орієнтація на привізне натуральна сировина, тому що в Росії в силу специфіки природно-кліматичних умов бавовник не обробляється. Більше 80% бавовни - волокна ввозиться до Росії з держав Центральної Азії, понад 6% - з Азербайджану і приблизно 10% - з країн далекого зарубіжжя (Єгипет, Сирія, Судан).

Середньорічна потужність по випуску бавовняних тканин в 1995 році визначена в 5 млрд. кв. м, а рівень її використання склав лише 28%. Таке катастрофічне положення пов'язане з гострою нестачею сировини, зростанням цін на нього, нездатністю конкурувати з більш дешевою продукцією інших країн, невмінням реалізовувати кон'юнктурні особливості російського ринку.

Основне виробництво, як і раніше зосереджена в старих районах, воно орієнтується на трудові ресурси та кваліфікаційні навички. Центральний і північно-західнірайони забезпечують 85% загальноросійського випуску бавовняних тканин. Особливо виділяються Івановського (Іваново, Шуя, Кінешма), Московська (Москва, Ногінськ, Орєхово-Зуєво), Тверська (Тверь, Вишній Волочек) і Ярославська) Ярославль) області, а також Санкт - Петербург і його передмістя.

У нових районах європейської частини Росії більше значення мають трудові ресурси. Тут випускається понад 10% бавовняних тканин: Поволжі (Камишин), Волг - Вятський район (Чебоксари), Північний Кавказ (Краснодарський край). Підприємства Західного і Східного Сибіру, Далекого Сходу (Барнаул, Омськ, Новосибірськ, Томськ, Канськ) орієнтуються на споживача і дають трохи більше 3% бавовняних тканин.

Друге місце за обсягом виробленої продукції займають шовкова промисловість - більше 11% випуску тканин у країні. У зв'язку з широким використанням в якості сировини штучних і синтетичних волокон залежність від поставок натуральної сировини з Середньої Азії, Молдови і з України, де розводять тутового шовкопряда, зведена до мінімуму.

Льняна промисловість - найстаріша і споконвічно російська галузь текстильного виробництва. У структурі випуску тканин вона посідає третє місце _7, 5% тканин в Росії), виготовляючи приблизно в рівному співвідношенні тканини побутового значення, технічні та тарні. Відмінною особливістю галузі є відносна забезпеченість власною сировинною базою. Обробіток льону - довгунця і заготівлі льоноволокна зосереджені в Центральному, Північно - Західному, Північному і Волго-Вятському районах, де в силу високої матеріаломісткості виробництва представлений випуск тканин.

Провідним районом є Центральний, він дає ѕ загальноросійського випуску лляних тканин. Проте всередині району склалися певні диспропорції в розміщенні посівів льону, які переважають на північно - заході (Тверська, Смоленська області), та виробництва лляних тканин, зосередженого на північно - сході (Костромська, Володимирська, Ярославська, Іванівська області. Великі центри лляної п промисловості району - Кострома, Нерехта, Смоленськ, Вязьма.

Вовняна промисловість випускає різноманітні вироби: камвольні та суконні тканини, килими, хустки, пряжу для трикотажу. Це одне з найстаріших виробництв, що виникло ще за Петра I. На частку вовняної промисловості припадає 4,1% випуску тканин у країні. За загальним обсягом виробництва вовняних тканин Росія посідає сьоме місце у світі.

Трикотажна промисловість отримала розвиток у всіх регіонах країни з орієнтацією головним чином на райони споживання. На відміну від інших галузей текстильної промисловості її продукцією в основному є готові вироби, а також трикотажне полотно. В якості сировини крім натурального все ширше використовуються хімічні волокна.

Провідним районом залишається Центральний, де сконцентрована ј виробництва трикотажних виробів, приблизно 1 / 3 продукції дають Північно - Захід, Поволжя і Урал.

Швейна промисловість - друга за обсягом валової продукції галузь легкої індустрії. Вона відрізняється більш вільним характером розміщення і тісніше пов'язана зі споживачем.

Серед галузей легкої індустрії шкіряній - взуттєвої та хутряної промисловості належить третє місце. Сюди входить виробництво натуральних і штучних шкір, плівкових матеріалів, дубильних екстрактів, хутра, овчин, взуття, хутряних виробів, шкіргалантереї та ін За останні роки обсяг виробництва взуття скоротився в 4 рази і у 1995 році склав 52,5 млн пар, що відповідає за цим показником восьмому місці у світі. Населення Росії забезпечується взуттям в основному за рахунок імпортних поставок, які в 1995 році склали 132 млн пар. Продукція хутряної промисловості отримала експортне значення, так як її асортимент має мало аналогів у світі. На початку XX в взуттєве і хутряна виробництва носили кустарний характер, де 80% технологічних операцій виконувалося в ручну, вони перетворилися на галузь фабричного виробництва лише в 30 - ті рр Усередині галузі провідна роль належить виробництву взуття, виготовлення шкіри та її замінників.

Перейти на страницу: 1 2 3

Інші цікаві матеріали

Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших корисних речовин. Як відом ...

Нафтова промисловість України
Нафтова газова промисловість є складовою частиною паливно-енергетичного комплексу України. Нафта є не тільки цінним паливом, але й сировиною для різних галузей промисловості. Паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) - це ...

Передумови розвитку соціальної інфраструктури в Чемеровецькому районі
Сукупність підприємств і закладів обслуговування на певній території утворює мережу обслуговування, яку називають соціальною інфраструктурою. Населені пункти, в яких розміщені підприємства сфери послуг, називають центрами обслу ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено